Putin popřál Obamovi k novému roku a nabídnul USA konstruktivní dialog

Ruský prezident Vladimir Putin pogratuloval svému americkému protějšku Baracku Obamovi k novému roku a vyzval ke spolupráci v rámci „konstruktivního dialogu“, který by podle něj měly obě velmoce vést, zejména ve snaze nalézt řešení různých mezinárodních problémů.  

Září 2015. Barack Obama zdraví Vladimira Putina před zasedáním Valného shromáždění OSN
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Putin v gratulaci Obamovi uvedl, že „vztahy mezi Ruskem a USA jsou jedním z klíčových faktorů zajištění mezinárodní bezpečnosti“. Zdůraznil, že obě země by mohly „efektivně čelit novým výzvám a hrozbám“, pokud by byly s to dospět ke „konstruktivnímu dialogu“.

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se dostaly na nejhorší úroveň od konce studené války po loňské anexi Krymu a propuknutí proruského povstání na východě Ukrajiny. Západ v čele s USA odpověděl sankcemi proti ruským představitelům a firmám.

Nicméně oba prezidenti spolu opět hovoří. Obama a Putin minulý měsíc, na okraji klimatického summitu v Paříži, jednali asi půl hodiny o syrské a ukrajinské krizi.

Vladimir Putin a Barack Obama s ministry zahraničí
Zdroj: REUTERS
Autor: Mikhail Klimentyev/RIA Novosti/Kremlin

Ještě předtím se potkali během listopadového summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Turecku a v září v New Yorku během zasedání Valného shromáždění OSN. Schůzka v sídle OSN proběhla po téměř roční pauze, po kterou se oba státníci nepotkali tváří v tvář.

Po setkání na okraji summitu G20 shrnul aktuální úroveň vztahů obou zemí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když prohlásil, že přes řadu neshod kvůli odlišným postojům k různým tématům si „obě strany uvědomují, že neexistuje žádná jiná alternativa než vzájemný dialog.“