OSN: Po letošním roce bude vyhnancem každý 122. člověk

Kvůli válkám, násilí či pronásledování muselo opustit své domovy už 60 milionů lidí. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos tento údaj poprvé překoná zmíněnou hranici. Hlavním důvodem nárůstu migrantů je válka v Sýrii.

„Poté, co v letošním roce přeplul Středozemní moře již téměř milion lidí a konflikty v Sýrii a na dalších místech dál působí obrovské lidské utrpení, bude rok 2015 pravděpodobně svědkem překonání veškerých předchozích rekordů týkajících se lidí nucených žít mimo své domovy,“ konstatoval UNHCR.

V minulém roce počet osob donucených opustit své domovy dosáhl 59,5 milionu. Dnešní zpráva UNHCR naznačuje, že letos toto číslo „výrazně přesáhne 60 milionů“. Znamená to, že každý 122. člověk na naší planetě bude patřit k těm, kteří byli vyhnáni z domovů, dodal úřad.

UNHCR ve své zprávě zveřejnil čísla týkající se migrace za první polovinu letošního roku. Mezi lidmi, kteří byli nuceni opustit své domovy, bylo podle UNHCR 34 milionů takzvaných vnitřních uprchlíků, tedy lidí, kteří odešli z domovů, ale zůstali ve své vlasti.

Dalších 20,2 milionu migrantů žilo letos v červnu v cizích zemích, přičemž 4,2 milionu tvořili běženci vyhnaní válkou v Sýrii, sdělil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Mezi skupinami lidí vyhnaných z domovů jsou podle UNHCR ještě žadatelé o azyl a lidé bez státní příslušnosti.

UNHCR přitom upozorňuje, že migrační krize v Evropě, která je nejhorší od druhé světové války, se v údajích za první polovinu roku odráží jen částečně, protože počet migrantů proudících do Evropy se v druhé polovině roku 2015 výrazně vystupňoval.

Vůbec nejvíce uprchlíků hostí v současnosti Turecko, kde jich k 30. červnu bylo 1,84 milionu. Nejvíce běženců v přepočtu na jednoho obyvatele má Libanon, kde na každých 1000 obyvatel připadá 209 migrantů. Obecně nadále nejvíce uprchlíků přijímají země, které bezprostředně sousedí s válečnými zónami, přičemž v mnoha případech jde o země rozvojové, připomíná UNHCR.

Zpráva úřadu obsahuje i další znepokojivé ukazatele. Kupříkladu počet uprchlíků dobrovolně se vracejících do svých zemí je na nejnižší úrovni za poslední tři desetiletí - zatímco loni jich bylo 107 tisíc, letos pouze 84 tisíc.