Nejsem fanatik, odmítá kritiku Trump, Britové mu chtějí zakázat vstup do země

Republikán a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump odmítá, že by byl fanatik. Svých slov ohledně zákazu vstupu muslimů do země nelituje. V rozhovoru pro ABC uvedl, že „je čas být tvrdý a udělat správnou věc“. Kritika se na Trumpa snáší ze všech stran. V Británii už podepsalo přes 170 tisíc lidí petici, v níž žádají, aby miliardář do země nesměl.

Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Mark Kauzlarich

Bílý dům: Trump se svými výroky diskvalifikoval

Trump po teroristickém útoku v kalifornském San Bernardinu vyzval k naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, kteří se do země chystají. Podle Bílého domu je jeho požadavek v rozporu s americkými hodnotami. „To, co řekl Donald Trump, ho diskvalifikuje pro funkci prezidenta,“ prohlásil mluvčí prezidenta Baracka Obamy Josh Earnest.

Trumpův plán odsoudili muslimové, Židé, ale i světoví státníci nebo známé osobnosti jako autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová či spisovatel Stephen King.

Britská petice za zákaz vstupu Trumpa do země má přes 170 tisíc podpisů, tudíž se jí mohou začít zabývat poslanci.

Souhlasí se mnou i někteří muslimové, prohlásil Trump

Trump svých výroků nelituje. „Musíme udělat správnou věc. Někdo v téhle zemi musí říct, co je správné,“ konstatoval miliardář. Sám má prý „báječné“ vztahy s některými muslimy, kteří s ním souhlasí.

Republikán v rozhovoru pro ABC varoval před útoky podobnými těm z 11. září 2001. „Jsou tu lidé, kteří mají děsivé záměry. Musíme být tvrdí, chytří a ostražití,“ podotkl Trump.

Jako příklad uvedl politik v rozhovoru pro MSNBC některé části Londýna, které jsou podle něj „tak radikalizované, že se policie bojí o vlastní život“. Na jeho slova okamžitě zareagoval starosta Londýna Boris Johnson s tím, že „jediný důvod, proč by nenavštívil některé části New Yorku, je riziko setkání s Trumpem“.

Trumpovi se posmívají i lidé na sociálních sítích. „Británie je tak radikalizovaná, že královna nosí hidžáb místo koruny,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru a přiložil příslušný obrázek.

Někteří republikáni tvrdí, že Trump svými výroky ohrožuje bezpečnost USA. Podobně se vyjádřil i Pentagon. Podle miliardáře ale ostatní prezidentští kandidáti dobře vědí, že výrazně vede, a snaží se na sebe pouze upoutat pozornost tím, že jej zkritizují.

Trump je náš největší útok mimo Blízký východ, vtipkoval Bagdádí

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí dříve v tomto roce v rozhovoru pro Khabaristan Times prohlásil, že „IS na sebe bere plnou odpovědnost za Donalda Trumpa“. „Je to největší útok, který se nám povedlo uskutečnit mimo Blízký východ a jižní Asii,“ konstatoval Bagdádí. 

Trump ale odmítá, že by byl fanatik. „Mám zdravý rozum, jsem chytrý a vím, jak udělat z Ameriky opět skvělou zemi. A o to jde,“ je přesvědčen miliardář, který byl podle časopisu Time třetí nejvlivnější osobností světa roku 2014.

Video Horizont ČT24
video

Skoro po každém sporném výroku stoupá Trump v žebříčcích oblíbenosti