Noční úder na polské tajné služby: Vláda odvolala všechny jejich šéfy

Nová polská konzervativní vláda v noci na čtvrtek po vyslovení důvěry v parlamentu odvolala dosavadní šéfy všech čtyř tajných služeb – civilních i vojenských. Náhlé sesazení čtyř generálů může podle opozice ohrozit polské zájmy v době nebezpečí teroristických útoků, premiérka Beata Szydlová se k tomuto kroku nijak nevyjadřovala.

Beata Szydlová při projevu v Sejmu
Zdroj: Reuters Autor: Slawomir Kaminski

„Každá minuta fungování těchto osob ve funkcích byla hrozbou,“ vysvětloval v televizi noční postup nový šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski. Podle něj se civilní tajná služba ABW po léta chovala jako „politická policie“ a terčem jejího špehování se za časů liberálních vlád stal i konzervativní prezident Lech Kaczyński, než v dubnu 2010 zahynul při letecké katastrofě u Smolenska. „Odvolání není odvetou, ale rozloučením se s lidmi, kteří se neosvědčili,“ prohlásil.

„Prvním rozhodnutím premiérky Beaty Szydlové byl noční atentát na (tajné) služby. Je to situace nebezpečná pro stát,“ vytkl nové vládě exministr spravedlnosti a koordinátor tajných služeb v předchozím liberálním kabinetu Marek Biernacki. Přání nové vlády vyměnit šéfy tajných služeb považuje sice za pochopitelné, nicméně mělo se podle něj uskutečnit civilizovaně, s předáním informací a s přihlédnutím ke státním zájmům a k aktuálnímu ohrožení terorismem.

Exministr zahraničí Grzegorz Schetyna v rozhlase prohlásil, že noční čistky vypadají jako „výjimečný či válečný stav“, bez zdání demokracie. Podle poslance Marka Opioly z tábora vládnoucích konzervativců mají liberálové krátkou paměť, protože i oni, když před osmi lety přebírali vládu a moc, tak hned vyměnili náčelníky tajných služeb – a nemysleli si, že tím páchají atentát na demokracii.