Německo očekává milion žadatelů o azyl. Seehofer pohrozil Merkelové

Německá vláda očekává, že do země letos přijde milion žadatelů o azyl. Informoval o tom nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS). O řešení uprchlické krize se dopoledne dohadovali šéfové vládních stran, na společném postoji k azylové politice se ale podle televize n-tv neshodli a další jednání přeložili na čtvrtek. Zástupci bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) mezitím pohrozili odvoláním kancléřky Angely Merkelové, pokud Německo neuzavře své hranice před proudem uprchlíků.

Podle agentury DPA se ale nakonec podařilo uvnitř CDU-CSU zmírnit vzájemné spory ohledně migrační krize. Merkelová a bavorský premiér Horst Seehofer se totiž dohodli na společném šestistránkovém stanovisku, které počítá mimo jiné s vytvořením tranzitních zón pro uprchlíky.  

CDU a CSU počítají také s dvouletým pozastavením slučování rodin některých uprchlíků, prosazují rovněž zavedení jednotného uprchlického průkazu. V rámci boje s příčinami uprchlické krize chtějí tyto strany prodloužit zapojení německé armády do konfliktu v Afghánistánu. Celkově se strany v dokumentu shodly na sedmi opatřeních na národní úrovni a pěti opatřeních na mezinárodní úrovni, píše DPA.

Video uprchlíci
video

Německo očekává příchod milionu žadatelů o azyl

Novou vládní prognózu počtu běženců podle FAS představila Merkelová na sobotním jednání mezi svou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a sesterskou stranou CSU. Neoficiální zdroje nicméně již od října uvádějí, že do Německa už letos dorazilo 800 000 uprchlíků a za celý rok jejich počet může dosáhnout až 1,5 milionu. Kvůli běžencům panuje mzi CDU a CSU velké napětí, protože většina uprchlíků přichází do Německa přes rakousko-bavorskou hranici.

Bavorský premiér Horst Seehofer kvůli tomu počátkem týdne vyzval Merkelovou, aby do konce týdne představila opatření pro omezení přílivu imigrantů. Pokud se to nestane, pohrozil „nouzovými opatřeními“, jako bylo stažení ministrů za CDU z vlády nebo podání správní žaloby proti vládě k ústavnímu soudu.

Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer
Zdroj: ČTK/AP

Poslanec za CSU Hans-Peter Uhl v rozhovoru s FAS pohrozil svržením kancléřky. „Buď se hranice zavřou s Merkelovou, nebo se zavřou bez ní,“ řekl. Podle něj si většina Němců přeje omezení imigrace a kancléřka se nemůže stavět proti většinovému mínění společnosti.

Sociální demokraté jsou proti tranzitním zónám, sílí preference AfD

Na sobotním jednání CDU a CSU však podle zdrojů FAS došlo ke sblížení postojů obou konzervativních stran. Není ale jasné, jak se k požadavkům CSU postaví koaliční sociální demokracie (SPD), jejíž předseda Sigmar Gabriel tento týden jednoznačně odmítl návrh bavorské strany, aby na hranicích vznikly tranzitní zóny, v nichž by bylo možné zamítnout žádost o azyl ještě předtím, než běženci vstoupí na německé území.

Uprchlická krize posiluje euroskeptickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), která zastává tvrdý postoj vůči přistěhovalcům. Podle zveřejněného průzkumu společnosti Emnid by stranu volilo osm procent Němců, což jsou nejvyšší preference v historii AfD. Strana posiluje zejména v nových spolkových zemích, kde se pro ni vyslovuje 15 procent dotázaných. Průzkum také potvrdil propad konzervativního bloku CDU/CSU, který by získal hlasy 36 procent voličů, o 5,5 procentního bodu méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2013.