Do Slovinska míří z Chorvatska další tisíce běženců

Chorvatsko v noci přepravilo ke slovinským hranicím další čtyři tisíce běženců. Lublaň postup Záhřebu dlouhodobě kritizuje a slovinský premiér Miro Cerar již oznámil, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi.

Video Mathé
video

Mathé: Noční tranzity uprchlíků jsou výsledkem dominového efektu

Jak uvedl zpravodaj ČT Lukáš Mathé, situace na místě se příliš nemění a Chorvati posílají další a další autobusy s migranty. Lublaň tvrdí, že nedokáže současnou vlnu běženců zvládat, proto žádá o pomoc další evropské státy. Chce také, aby sousední Chorvatsko pouštělo uprchlíky v menších počtech, aby je Slovinsko dokázalo registrovat a zaopatřit. Některé členské země EU jsou ochotny vyslyšet prosbu Lublaně a pomoci policejními silami – včetně České republiky.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména do Německa, Rakouska a Švédska. Slovinsko ale zvládá denně registrovat pouze dva a půl tisíce migrantů. Premiér Cerar oznámil, že Lublaň požádala EU nejen o policisty, ale také o finanční podporu ve výši 60 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun). Peníze chce využít právě k péči o uprchlíky.

Video urpchlíci
video

Do Slovinska dál proudí uprchlíci - denně jich přichází až deset tisíc

Do Slovinska dál proudí uprchlíci - denně jich přichází až deset tisíc

Ministři vnitra Slovinska a Chorvatska se dohodli, že registrační doklady vyhotovené v Srbsku budou migrantům sloužit jako dokument pro snadnější průchod Chorvatskem. „V současné době jsou migranti registrováni v několika zemích a my ty informace nevyužíváme efektivně,“ řekl srbský ministr.

Kvůli nedostatku policistů, kteří jsou nasazeni ke zvládání uprchlické krize, Slovinsko zrušilo sobotní fotbalové derby mezi Mariborem a lublaňskou Olimpijí. Zrušení zápasu, na který běžně kvůli jeho rizikovosti dohlížejí stovky policistů, rozčílilo fanoušky obou klubů. Ti tvrdí, že se na událost připravovali řadu měsíců.

Chorvatsko po noční uzávěře opět otevřelo hranice se Srbskem

K uzavřené srbsko-chorvatské hranici Berkasovo-Bapska v noci přišlo asi 5 tisíc běženců, kteří míří na sever Evropy. Ráno chorvatští celníci opět začali uprchlíky do země v malých skupinách pouštět. Chorvatské ministerstvo vnitra v aktuálním přehledu uvádí, že do devíti hodin ráno do země vstoupilo 926 migrantů, za celý čtvrtek to pak bylo přes 6200 uprchlíků.

Rakousko v noci dočasně zastavilo přeshraniční příjem dalších běženců. Na slovinsko-rakouské hranici u Spielfeldu čeká asi dva a půl tisíce běženců, kteří chtějí pokračovat přes Rakousko do Německa. V rakouském tranzitním táboře byla noc podle médií poklidná. Krátce po východu slunce se ale několik stovek běženců rozhodlo pokračovat do Německa po vlastní ose a část se vydala na cestu po kolejích, což zkomplikovalo železniční provoz.