Hamas opět vyhlásil den hněvu, Palestinci zapálili hrobku biblického Josefa

Napětí na Západním břehu Jordánu se stupňuje. Radikální hnutí Hamas vyhlásilo znovu den hněvu a vyzvalo Palestince k protestním akcím. Palestinci v noci zapálili na okupovaném Západním břehu Jordánu Židy uctívanou hrobku biblického Josefa. Krátce po poledni napadl na Západním břehu Jordánu Palestinec označený jako novinář izraelského vojáka a pobodal ho. Na místě byl zastřelen.

Video Události
video

Události: Násilné střety mezi Palestinci a izraelskou armádou

Islámský džihád vyhlásil v posledních týdnech již několikátý den hněvu. Protesty se konaly v Pásmu Gazy, Jeruzalémě i ve městech na Západním břehu Jordánu. U židovské osady Kirjat Arba utočník ve žluté vestě označené novinářským logem pobodal izraelského vojáka. Vojáci jej zastřelili. Napadený je ve vážném stavu v nemocnici.

„Protesty nejsou až tak veliké, na druhou stranu jsou velmi intenzivní. Je zde několik set mladíků, kteří si připravili hořící pneumatiky a kameny. Řada z nich má plynové masky. Proti nim periodicky zasahují hlídky izraelské armády. Zatím používají pouze slzný plyn,“ informoval z Ramalláhu na Západním břehu zpravodaj ČT Jakub Szántó.

V zemi proto panují zvýšená bezpečnostní opatření. Izrael omezil vstup do mešit na Chrámové hoře Palestincům do 40 let. „Na každém rohu stojí skupina tří až čtyř izraelských vojáků, na místě jsou také detektory kovu,“ popisoval situaci Szántó. Svaté město, ve kterém se poslední vlna násilí vzedmula, proto zůstalo zcela klidné.

Video Studio ČT24
video

Szántó: Protesty nejsou velké, ale intenzivní

Josefův hrob v plamenech

Palestinci v noci na pátek zapálili na okupovaném Západním břehu Jordánu objekt, v němž je Židy uctívaný hrob biblického Josefa. Palestinská policie žháře vyhnala a pomohla požár uhasit. Podle izraelských sdělovacích prostředků se incidentu zúčastnilo několik set Palestinců. Několik jich proniklo do objektu a vhodilo tam zápalné lahve. Policisté, kteří přijeli, začali střílet do vzduchu a prchající žháře pronásledovali. Izraelská armáda oznámila, že se bude podílet na opravě památky.

Izraelsko-palestinské násilí se obnovilo v říjnu kvůli sporům o jeruzalémskou Chrámovou horu. Zemřelo při něm téměř 40 lidí, z toho 30 Palestinců. Předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás ve čtvrtečním telefonátu s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym slíbil, že se pokusí situaci zklidnit.