Tragédie v Ankaře: Vybuchlé nálože zabily téměř 100 lidí

Turecká policie stále vyšetřuje okolnosti dvou vybuchlých náloží v centru Ankary, které si podle posledních oficiálních informací vlády vyžádaly nejméně 95 mrtvých. Prokudské zdroje uvádí ještě o dvě oběti více. Dalších 246 osob bylo podle vlády zraněno, z toho 48 je ve vážném stavu. V Turecku jde o nejkrvavější útok za posledních dvacet let.

Video Události
video

Krvavý den v turecké metropoli

Exploze zazněly na křižovatce před nádražím, kde se shromažďovali lidé na demonstraci proti bojům s Kurdy. Podle tureckého premiéra incident nesl všechny známky sebevražedného útoku.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu svolal kvůli tragické události zasedání bezpečnostní rady. Na jednání byli pozváni mimo jiné ministři vnitra a zdravotnictví, šéfové policie a rozvědky a představitelé samosprávy. Schůzky se zúčastnil i prezident Recep Tayyip Erdogan, který v prohlášení útok odsoudil a uvedl, že jeho pachatelé se pokoušejí „zasít svár mezi jednotlivé složky společnosti“.

Podle svědků následovaly dva výbuchy těsně po sobě krátce po 10:00 místního času (09:00 SELČ) na křižovatce poblíž frekventovaného hlavního železničního nádraží. Tam se před začátkem pochodu shromažďovali zejména příznivci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), uvedl deník Hürriyet.

Na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak oběti leží na ulici v kalužích krve a jak se lidé snaží pomáhat zraněným. K nádraží se okamžitě sjely stovky policistů a zdravotníků, zasahovaly i záchranářské vrtulníky. Policie okolí nádraží vyklidila a při rozhánění zbylých demonstrantů dokonce střílela do vzduchu, uvedla agentura AFP.

Jakub Szántó

Jakub Szántó

Zpravodaj ČT na Blízkém východě

„Jakmile cokoliv vybuchne v centru Ankary, první vina obyčejně padá na kurdské separatisty, ale vzhledem k tomu, že mezi oběťmi jsou i samotní členové kurdské strany, která se měla zúčastnit shromáždění, viníka bude zřejmě potřeba hledat někde jinde.“

Jakub Szántó

Zpravodaj ČT na Blízkém východě

Přímo na místě výbuchů zemřelo 62 lidí, dalších 24 osob podlehlo svým zraněním po převozu do nemocnice, uvedl na odpolední tiskové konferenci ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu.

Podle premiéra existují jasné důkazy, které naznačují, že útok spáchali dva sebevražední atentátníci. Existují prý tři potenciální podezřelí ze spáchání útoku - radikálové z organizace Islámský stát, bojovníci ze separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a členové zakázané extrémně levicové Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C). V reakci na útoky premiér vyhlásil třídenní smutek.

Místo útoku v centru Ankary
Zdroj: ČTK/AP

„Občané Turecka a všechny politické díly by měli čelit jednotně teroristům a těm, kdo se snaží zemi destabilizovat,“ uvedli ve společném prohlášení ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Za „neomluvitelný čin teroru“ označil výbuchy v Ankaře předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

K útoku došlo v předvolebním období. V Turecku proběhnou 1. listopadu předčasné parlamentní volby a mnoho zraněných byli sympatizanti prokurdské Lidové demokratické strany (HDP). Shromažďovali se k demonstraci za ukončení bojů mezi tureckou armádou a kurdskou organizací PKK (Kurdská strana pracujících). Svolal ji odborový svaz KESK.

/*json*/{"map":{"lat":39.935170058831424,"lng":32.843404394149736,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/