Nobelovu cenu za lékařství má trojice parazitologů, pomohli stamilionům lidí

Letošní Nobelova cena za lékařství byla udělena dvěma týmům parazitologů. Irský vědec působící v USA William C. Campbell a Japonec Satoši Omura vyvinuli nový lék proti infekcím způsobeným škrkavkami a dalšími hlísticemi. Číňanka Tchu Jou-jou přispěla svým výzkumem k léčbě malárie. Jejich práce změnila život stamilionů lidí trpících těmito nemocemi, uvedl Nobelův výbor.

Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN Autor: Fredrik Sandberg/TT

Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo nominováno 327 vědců. „Letošní laureáti vyvinuli způsoby léčby, které znamenaly revoluci v léčení jedněch z nejničivějších parazitických chorob,“ uvedl Karolinský institut v prohlášení.

Malárie, kterou přenáší komáři, zabije ročně 450 tisíc lidí po celém světě. S parazitickými červy se potýká třetina světové populace a způsobují řadu nemoci, včetně říční slepoty či elefantiázy – syndromu sloních nohou.

  • Po dlouhých desetiletích, kdy vědci nedokázali pokročit, znamenal přelom objev dvou nových léků - avermektinu na říční slepotu a elefantiázu a artemisininu na malárii.

Profesorka Tchu Jou-jou se zaměřila na tradiční bylinnou medicínu. Extrakt z rostliny Artemisia annua neboli sladký pelyněk začala testovat na malarických parazitech. Složka, později nazvaná artemisinin, se ukázala jako velmi účinná v zabíjení parazitů. V současné době se používá v kombinaci s jinými léky proti malárii po celém světě. Jen v Africe zachraňuje asi 100 tisíc životů ročně.

William C. Campbell a Satoši Omura našli lék na onemocnění způsobené škrkavkami. Jejich lék ivermektin je tak úspěšný, že jsou tato onemocnění na pokraji vymýcení. Omura učinil objev poté, co studoval mikroby v půdě. Z nich vybral ty, kteří by mohli fungovat jako zbraň proti chorobám.

Cenu za fyziologii a lékařství obdrželo dosud celkem 207 vědců a lékařů, z toho 11 žen. První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která ocenění dostala spolu se svým manželem.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během něhož bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Video Události
video

Nobelův výbor letos zaostřil na bojovníky proti infekcím

Nobelův výbor letos zaostřil na bojovníky proti infekcím

Začíná týden Nobelových cen

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (více než 23 milionů korun) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.