Obyvatelé japonského městečka Naraha se mohou vrátit do svých domovů. Vláda po více než čtyřech letech zrušila zákaz vstupu do místa nedaleko havarované elektrárny Fukušima. Evakuovat se tehdy muselo všech 7400 obyvatel. Nyní už se ale mnoha lidem zpátky příliš nechce.
První z fukušimských „měst duchů“ může znovu ožít
Japonská vláda zrušila evakuaci městečka Naraha, vyhlášenou před čtyřmi a půl rokem po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima. Svůj domov tehdy muselo opustit všech 7400 obyvatel, vrátit se jich teď ale mnoho nechce, uvedla agentura AP.
Naraha se sobotním rozhodnutím stala prvním ze sedmi měst a obcí, kde byla po katastrofě nařízena úplná evakuace. Obyvatelstvo muselo odejít kvůli nebezpečí radiačního zamoření. Tamní elektrárnu v březnu 2011 vážně poškodilo zemětřesení a hlavně následné tsunami. Masivní únik radioaktivity způsobilo roztavení jádra tří reaktorů.
Vláda nyní oznámila, že radioaktivita v oblasti Narahy, která leží asi 20 kilometrů jižně od fukušimské elektrárny, po dekontaminačních opatřeních už klesla na bezpečnou úroveň. Nicméně průzkum provedený úřady ukazuje, že 53 procent evakuovaných osob se buď nemíní do městečka vrátit nastálo, nebo ještě není rozhodnuto. Někteří se stále bojí radiace, jiní už našli práci jinde.
Od začátku zkušebního období, které začalo v dubnu, se prý do Narahy vrátilo jen asi 100 ze zhruba 2600 rodin. Vláda už loni zrušila nařízenou evakuaci v částech dvou jiných blízkých měst. Počet navrátilců tam ale zatím dosahuje sotva poloviny původního obyvatelstva.
Zpět domů stále nemůže kolem 100 tisíc lidí z desítky měst a obcí v okolí zničené elektrárny. Vláda doufá, že bude možné zrušit všechny evakuace - s výjimkou nejvíce zamořených míst ležících blízko elektrárny - do března 2017. Mnozí z evakuovaných ale tento záměr kritizují, považují ho za snahu přesvědčit svět o obnově Fukušimy před olympijskými hrami v Tokiu v roce 2020.