Švédsko kvůli promlčení odložilo část případu proti Assangeovi

Od čtvrteční půlnoci jsou definitivně promlčeny dva ze čtyř sexuálních deliktů, ze kterých je ve Švédsku obviněn Julian Assange. Zakladatel serveru Wikileaks se obtěžování údajně dopustil v roce 2010 na dvou ženách. Jiného případu údajného přímého znásilnění se dnešní rozhodnutí prozatím netýká – prokuratura má čas až do roku 2020.

Julian Assange
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kirsty Wigglesworth

Assange obvinění opakovaně odmítl a považuje je za záminku, aby mohl být ze Švédska vydán do USA, které ho viní z vyzrazení tajných informací.

Ve středu DPA s odvoláním na prokuraturu uvedla, že promlčení se týká dvou případů Assangeova údajného sexuálního obtěžování a nátlaku. Za týden v úterý bude muset být odložen další případ sexuálního obtěžování, ze kterého byl rovněž nařknut. Čtvrté obvinění, kterému ve Švédsku čelí, je ze znásilnění. U něj promlčecí lhůta vyprší za pět let.

Julian Assange
Profil

Julian Assange

Zakladatel serveru Julian Assange (42), vystudovaný matematik a fyzik, se dříve živil jako programátor a počítačový konzultant. Wikileaks vidí svého tvůrce jako prostředek informační války proti stávajícímu počínání vlád a neokorporativistickému chování, proti kterému má smysl bojovat.Nyní se ovšem Assange skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Snaží se tak vyhnout verdiktu britského soudu, který loni rozhodl o jeho vydání do Švédska kvůli údajnému znásilnění.

Assange podezření označil za politicky motivované s cílem zdiskreditovat server WikiLeaks. Tvrdí, že by mu ve Švédsku hrozilo vydání do USA. I podle dalších lidí tato obvinění představují vykonstruovaný proces, za nímž stojí politické síly, které chtějí Assange zneškodnit.

Švédská prokuratura dnes musela část případu odložit, neboť nemohla Assange vyslechnout. Ten se totiž z obav před možným vydáním do Švédska a následně do USA uchýlil před třemi lety na ekvádorskou ambasádu v Londýně.

Britům se nelíbí jednání Ekvádoru

Britská vláda dnes postup Ekvádoru kritizovala. "Ekvádor musí uznat, že jeho rozhodnutí ukrývat Assange více než tři roky zabránilo řádnému průchodu spravedlnosti," prohlásil náměstek britského ministra zahraničí Hugo Swire. "Je naprosto nepřijatelné, že britský daňový poplatník musel zaplatit účet za toto zneužívání diplomatických vztahů". Dodal, že Británie má nadále povinnost Assange vydat, protože obvinění ze znásilnění stále trvá.

Swire nařídil britskému velvyslanci v Quitu, aby Ekvádoru znovu tlumočil stanovisko Londýna. Ten se nehodlá smířit s tím, že Ekvádor trvale brání výslechu Assange švédským prokurátorem. To hodlá Swire zopakovat i ekvádorskému velvyslanci v Londýně.

Ekvádor dnes naopak v oficiálním komuniké vyjádřil politování nad údajnou „pokračující nečinností britských a švédských úřadů během téměř 1000 dní azylu na ambasádě, během nichž byly netečné vůči všem návrhům a výzvám k dialogu ze strany ekvádorského ministerstva zahraničí“.