Paříž odmítla Assangeovu žádost o azyl

Paříž - Francie zamítla žádost o azyl, se kterou se na úřad prezidenta Francoise Hollanda obrátil zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Australan Assange se už tři roky ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Obává se vydání z Británie do Švédska, kde je podezřelý ze znásilnění.
Julian Assange
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kirsty Wiggleswort

„Francie obdržela od Assange dopis. Zkoumání situace ukázalo, že Francie nemůže vyhovět jeho žádosti. Situace pro Assange nepředstavuje nějaké okamžité ohrožení. Je na něj také vydán evropský zatykač,“ vysvětlil úřad francouzského prezidenta Hollanda.

Žádost poslal Assange krátce poté, co server WikiLeaks zveřejnil dokumenty, podle kterých Spojené státy odposlouchávaly tři poslední francouzské prezidenty včetně socialisty Hollanda.

Assange ve své žádosti uvedl, že je novinář, kterého kvůli jeho profesionální činnosti pronásledují a ohrožují na životě americké úřady. „Nikdy jsem nebyl formálně obviněn z žádného trestného činu, nikde na světě včetně Švédska a Británie. Můj život je ohrožen. Francie je jedinou zemí, která mi může nabídnout potřebnou ochranu proti politické perzekuci, které čelím,“ uvedl v dopise, který zveřejnil deník Le Monde.

Švédská prokuratura v březnu přistoupila na to, že podezřelého vyslechne na ekvádorské ambasádě, ale zatím do Londýna nikoho neposlala. Australan švédské obviňování odmítá, nic prý neprovedl. Tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států, kde ho obviní kvůli zveřejnění statisíců utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší na internetu.

Švédští vyšetřovatelé Assange zatím z ničeho formálně neobvinili, vyšetřují ho však pro podezření ze znásilnění, které v roce 2010 vznesly dvě švédské spolupracovnice WikiLeaks. Švédsko na Assange vydalo mezinárodní zatykač a britská justice a úřady se rozhodly ho vydat Švédsku. Vydání ale brání jeho útěk na diplomatickou misi Ekvádoru.