Konec makedonské krize? Vláda i opozice se v noci dohodly

Skopje - Makedonská hlavní opoziční strana se vrátí do parlamentu a premiér Nikola Gruevski, zapletený do odposlouchávacího skandálu, odstoupí 100 dnů před předčasnými volbami, které se budou konat v dubnu příštího roku. Za zprostředkování Evropské unie se na tom v noci dohodly hlavní politické síly země. To by mělo pomoci ukončit několikaměsíční politickou krizi - největší od roku 2001, kdy se Makedonie ocitla na pokraji občanské války.
Nikola Gruevski, Ali Ahmeti, Johannes Hahn, Menduh Thaci a Zoran Zaev
Zdroj: ČTK/AP Autor: Boris Grdanoski

Opozice obviňovala konzervativního premiéra Gruevského z korupce, rozsáhlých odposlechů a zinscenování etnických násilností a žádala jeho demisi. Premiér odchod odmítal a tvrdil, že vyhrocení situace v zemi bylo zinscenováno v zahraničí. Konflikt přivedl desítky tisíc lidí do pouličních demonstrací na podporu obou stran sporu a vyvolal obavy z vypuknutí nepokojů.

„Máme dohodu, podepsanou vůdci čtyř politických stran. Jsem vděčný za tento úspěch,“ prohlásil eurokomisař pro rozšíření a sousedskou politiku Johannes Hahn, který v úterý přicestoval do Skopje kvůli zpečetění dohody. Podle ní se opoziční sociální demokraté vrátí do parlamentu v září, čímž ukončí bojkot sněmovny, který trval od počátku loňského roku na protest proti údajně zfalšovaným volbám. V říjnu bude jmenován nový ministr vnitra z kandidátů, které má navrhnout opozice. Následně má Gruevski odstoupit 100 dnů před volbami, stanovenými na 24. dubna 2016. Bude také jmenován speciální prokurátor, aby vyšetřil skandál s odposlechy.

„Nikola Gruevski odstoupí a nepovede vládu, která uspořádá volby v příštím roce,“ řekl vůdce opozičních sociálních demokratů Zoran Zaev, který skandál s odposlechy rozpoutal. Gruevski prohlásil, že demise sto dnů před volbami by se měla stát pravidlem i pro všechny další volby. „V našem případě to znamená, že (Gruevského strana) Vnitřní makedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE) nominuje prozatímního premiéra pro období sta dnů, které začne 15. ledna 2016,“ dodal.

Krize v Makedonie se točila hlavně kolem odposlechů. Podle Zaeva, který má prý kompromitující záznamy, Gruevski nechával po čtyři roky odposlouchávat na 20 000 lidí, mezi nimiž byli novináři, soudci, jeho političtí oponenti i stoupenci. Z odposlechů prý vyplývá, že vláda kontroluje média, soudy i průběh voleb. Gruevski na druhé straně tvrdil, že nahrávky rozhovorů významných činitelů, které Zaev zveřejňuje od února, byly „vyrobeny“ nejmenovanou zahraniční zpravodajskou službou a předány opozici s cílem destabilizovat zemi.