EU řeší, jak podpořit bezpečnost i hospodářství Tuniska

Brusel - Možnosti podpory Tuniska poté, co si zde nedávný teroristický útok na turistické středisko Sousse vyžádal desítky obětí, proberou ministři zahraničí Evropské unie. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová při příchodu na jednání uvedla, že jednat se nebude jen o rozvoji bezpečnosti, boji s terorismem, ale také o rozvoji ekonomiky země, která je na turistickém ruchu výrazně závislá.

„Je potřeba, aby EU pomohla podpořit tamní ekonomiku v těžké době, kdy je jedno z jejích hlavních odvětví vážně zasaženo,“ řekla Mogheriniová. Útok osamělého teroristy na pláži tuniského letoviska Sousse si před necelým měsícem vyžádal skoro čtyři desítky obětí a mnoho zraněných. Řada evropských turistů po tragédii ze země odjela, mnozí si cestu do severoafrické země následně vůbec rozmysleli.
 
Na jednání s ministry zahraničí EU do Bruselu dorazili také tuniský premiér Habíb Síd a ministr zahraničí Tájib Bakkúš. Mogheriniová připomněla, že přímo v Tunisku byl v minulých dnech jednat unijní protiteroristický koordinátor Gilles de Kerchove. „Pro nás je zásadní nejen to, co můžeme nabídnout. Ale co by samy tuniské úřady a tamní lidé potřebovali. Právě o tom budeme s premiérem hovořit,“ dodala.

Česko nabízí Tunisku bezpečnostní experty a odborníky na ochranu hranic země

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při příchodu na jednání uvedl, že Praha už nyní nabízí bezpečnostní experty či odborníky na ochranu hranic země. O věci už jednal s některými svými kolegy z EU v neděli večer. „Shodli jsme se právě na tom, že bychom měli zásadně pomoci Tunisu v budování ostrahy hranic a bezpečnosti země,“ konstatoval šéf české diplomacie.

  • Ministři zahraničí členských zemí EU budou v Bruselu, po boku ministrů vnitra, hovořit též o migraci. Nepodpoří ale ještě zahájení druhé fáze evropské námořní operace proti pašerákům lidí ve Středozemním moři, neboť k tomu stále chybí souhlas OSN.