„Je potřeba, aby EU pomohla podpořit tamní ekonomiku v těžké době, kdy je jedno z jejích hlavních odvětví vážně zasaženo,“ řekla Mogheriniová. Útok osamělého teroristy na pláži tuniského letoviska Sousse si před necelým měsícem vyžádal skoro čtyři desítky obětí a mnoho zraněných. Řada evropských turistů po tragédii ze země odjela, mnozí si cestu do severoafrické země následně vůbec rozmysleli.
Na jednání s ministry zahraničí EU do Bruselu dorazili také tuniský premiér Habíb Síd a ministr zahraničí Tájib Bakkúš. Mogheriniová připomněla, že přímo v Tunisku byl v minulých dnech jednat unijní protiteroristický koordinátor Gilles de Kerchove. „Pro nás je zásadní nejen to, co můžeme nabídnout. Ale co by samy tuniské úřady a tamní lidé potřebovali. Právě o tom budeme s premiérem hovořit,“ dodala.
Česko nabízí Tunisku bezpečnostní experty a odborníky na ochranu hranic země
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při příchodu na jednání uvedl, že Praha už nyní nabízí bezpečnostní experty či odborníky na ochranu hranic země. O věci už jednal s některými svými kolegy z EU v neděli večer. „Shodli jsme se právě na tom, že bychom měli zásadně pomoci Tunisu v budování ostrahy hranic a bezpečnosti země,“ konstatoval šéf české diplomacie.
- Ministři zahraničí členských zemí EU budou v Bruselu, po boku ministrů vnitra, hovořit též o migraci. Nepodpoří ale ještě zahájení druhé fáze evropské námořní operace proti pašerákům lidí ve Středozemním moři, neboť k tomu stále chybí souhlas OSN.