Asad: Chybí nám vojáci, ale národ ubráníme

Damašek - Syrská armáda je schopná ubránit syrský národ, ale nemá dostatek lidí. Syrský prezident Bašár Asad to přiznal v projevu vysílaném televizí spojeneckého Hizballáhu. V sobotu Asad vyhlásil amnestii pro dezertéry.
Bašár Asad ujistil, že i přes nedostatek vojáků armáda zemi ubrání
Zdroj: ČTK/AP

Syrská armáda v minulých týdnech ztratila některé oblasti a začalo se spekulovat o její vyčerpanosti. Konflikt v Sýrii trvá déle než čtyři roky a zahynulo při něm na 230 000 lidí. Podle dřívějších zpráv drží radikálové z organizace Islámský stát až polovinu syrského území. Jde hlavně o řidčeji obývané oblasti na severu a východě země. Vojsko je soustředěno kolem Damašku a brání oblasti na západě Sýrie, které obývají menšinoví alávité. K nim patří Assad a zbytek syrského vedení.

„Armáda je výkonná, má k dispozici vše, ale nedostává se jí lidí,“ řekl prezident. Skupiny, které se snaží jej svrhnout, podle něj dostávají průběžně podporu států, které za nimi stojí. Tyto státy na některých místech do bojů přímo vstoupily, prohlásil s odkazem na Turecko a některé arabské země, které jsou součástí letecké koalice bojující proti IS. Turecko se k bojům připojilo až v pátek po atentátu, který IS spáchal na jeho území a zabil v pohraničí 32 lidí.

Izraelská tajná služba už v květnu oznámila, že podle jejích informací je syrská armáda v nejhorším stavu od zahájení bojů v roce 2011. Před válkou v ní sloužilo přes 220 000 vojáků a k dispozici měla desítky tisíc rezervistů. Nynější stav je kvůli dezercím a ztrátám poloviční.

Boje v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Narciso Contreras

Asad: Museli jsme si vybrat klíčové regiony

Syrský prezident v televizi Al-Manár prohlásil, že někdy se vojsko musí některých oblastí vzdát, aby udrželo ty důležitější. Přiznal také, že po boku syrské armády bojují členové libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Írán považovaný za dalšího významného spojence Damašku prý Sýrii poskytuje výhradně odborníky.

V sobotu Asad vyhlásil amnestii pro dezertéry a dal jim maximálně dva měsíce na to, aby se přihlásili, nebo vrátili z ciziny. Týká se i mladých mužů, kteří nenastoupili vojenskou službu. V Sýrii je povinná pro muže starší 18 let.