Zničené Debalceve se obtížně probouzí k novému životu

Debalceve - Ukrajině se nedaří rekrutovat nové vojáky. V šesté vlně jich armáda chtěla přijmout 50 tisíc. Konflikt na východě země si vyžádal asi šest a půl tisíce obětí, dalších skoro dvanáct set mužů Kyjev pohřešuje. Buď jsou také mrtví, nebo v zajetí. Některá města za bojovou linií se pomalu snaží obnovit normální život. Včetně Debalceve.
Video Obyvatelé Debalceve se vypořádávají se zkázou města
video

Obyvatelé Debalceve se vypořádávají se zkázou města

Od únorových bojů o Debalceve uplynulo půl roku. Ukrajinská armáda přišla v kruté bitvě o kontrolu nad tímto 25tisícovým městem. Od té doby se místní snaží vrátit k normálnímu životu.

Mnohým ale boje vzaly všechno - od členů rodiny, střechy nad hlavou až po veškerý majetek. „Raketa nám zničila dům a zabila mou matku. My jsem byli v kuchyni a i tam to rozbilo okna a střechu,“ popisuje Valentina Belokonová únorové ráno, které jí navždy změnilo život. „Nemůžeme žít v našem domě, je úplně zničený. Všechno jsme z něj vynesli,“ naříká další z obyvatelek města.

Nikolaj Belokon má po zimní ofenzivě stále co opravovat. Stěžuje si, že střely a bomby mířily na civilisty: „Co je to za válku? To je skutečná genocida!“

Boje zničily i městskou infrastrukturu a desítky podniků. Rekonstrukce bude trvat měsíce, možná roky. „Teď to tu neostřelují. Ve srovnání s tím, co bylo, je tu jakýsi klid a mír,“ popisuje Jelena Sadovaja.

Většina lidí, kteří se začali do Debalceve vracet, je bez práce a bez příjmů. Úřady vedené separatisty jim ale slibují lepší vyhlídky. „Práce tu není. Ale prý bude na začátku srpna,“ věří jeden z navrátilců.

Velká část obyvatel je tak stále závislá na humanitární pomoci. Ve frontě na jídlo doufají, že nová jednání mezi Kyjevem a separatisty přinesou mír a stabilitu.

Obyvatelé Debalceve se tísní při výdeji humanitární pomoci
Zdroj: ČT24