Američané v Sýrii zabili jednoho z vůdců Al-Káidy Fadlího

Washington - Americká letadla v Sýrii tentokrát definitivně zabila klíčovou postavu tamní teroristické skupiny Chorásán a jednoho z vůdců sítě Al-Káida Muhsína Fadlího. Oznámil to v mluvčí ministerstva obrany USA Jeff Davis. Davis uvedl, že Fadlího smrt „naruší nynější operace Al-Káidy proti USA a jejich spojencům“. Spojené státy už loni v září oznámily smrt Fadlího při náletech na Sýrii, připustily ale tehdy, že své tvrzení nemohou ověřit na místě.

Američané vypsali za informace vedoucí k dopadení Fadlího odměnu sedm milionů dolarů (zhruba 170 milionů Kč) s tím, že tento člověk představuje vážnou hrozbu pro americkou bezpečnost. Podle Washingtonu plánovali příslušníci jeho organizace útoky v USA a v jiných západních zemích.
 
Fadlí byl 8. července při náletu zabit ve voze, který projížděl severozápadní Sýrií v blízkosti města Sarmada, uvedl Pentagon. Mluvčí ministerstva podle agentury Reuters sdělil, že to byl jeden z mála vůdců Al-Káidy, který byl předem obeznámen s plánem útoků civilními letadly na New York a Washington z 11. září 2001. Byl také zapojen do útoku na americké námořnictvo a francouzskou bitevní loď Limburg v říjnu 2002 u Kuvajtu.

Za informace vedoucí k dopadení Fadlího byla vypsána velká odměna
Zdroj: US Department of State

Fadlí se narodil v Kuvajtu před 34 lety a patřil k důvěrným spolupracovníkům bývalého vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. V roce 2012 ho USA identifikovaly jako vůdce teroristů v Iráku a vypsaly na něj odměnu sedm milionů dolarů (zhruba 170 milionů Kč).

V roce 2013 ho bin Ládinův nástupce Ajmán Zavahrí podle stanice CNN poslal do Sýrie, aby urovnal spory mezi radikály z Islámského státu (IS) a frontou An-Nusra. Fadlí údajně prosadil odštěpení IS od Al-Káidy, jíž zůstala věrná An-Nusra.


Skupinu Chorásán tvoří veteráni z Al-Káidy a organizace plánuje ze své základny v Sýrii útoky proti západním zemím. Název odkazuje na oblast v Afghánistánu a Pákistánu, kde se podle domněnek skrývá hlavní vedení Al-Káidy. Síť údajně vyslala své ozbrojence do Sýrie poté, co tam propukla občanská válka.

Video Fadlího podle amerického ministerstva obrany zabila raketa
video

Fadlího podle amerického ministerstva obrany zabila raketa