Středozemní moře vzalo letos život dvěma tisícovkám uprchlíků

Při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy už za tento půlrok zahynulo přes 2000 migrantů. Za stejné období loňského roku bylo zaznamenáno 1607 úmrtí, celkově loni ve Středozemním moři našlo smrt 3279 běženců, informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Počet úmrtí na moři může být ještě mnohem vyšší, protože úřady nemusí o všech mrtvých migrantech vědět.

Počty mrtvých uprchlíků za první pololetí
Zdroj: www.iom.int

Při cestě většinou z libyjského pobřeží do Itálie letos zahynulo již 1930 osob, dalších 61 přišlo o život, když se snažili dostat do Řecka, a 18 mrtvých si vybrala cesta uprchlíků do Španělska. Podle šéfa IOM Williama Lacyho Swinga jsou tato úmrtí migrantů, kteří většinou utíkají před válečnými konflikty či násilím, "nepřijatelná". Jen minulý týden zahynulo při cestě za lepším životem v Evropě 19 lidí. Za jejich úmrtím nejspíš stálo obrovské horko a dehydratace, protože voda, kterou měli, byla použita ke zchlazení motoru na lodi.

Podle IOM bylo během posledních šesti měsíců na moři zachráněno okolo 188 000 lidí, do konce týdne by se toto číslo mohlo vyšplhat až na 200 000. Většina běženců, často cestujících na chatrných lodích, se dostala buď do Itálie (97 000), nebo do Řecka (90 500). IOM ve svém prohlášení uvedla, že údaje o úmrtích ve Středozemním moři potvrzují, že "jde o nejvíce smrtící cestu pro migranty při jejich hledání lepšího života".

Podle představitele belgické vlády mají migranti dost peněz na hotel

Terčem kritiky se stal belgický státní tajemník pro přistěhovalectví a azylovou politiku Theo Francken, podle něhož mnozí z nynějších imigrantů mají dost peněz i na zaplacení hotelového pokoje. Jen v červnu žádalo v Belgii o azyl asi 2300 lidí. "Mnozí z těchto lidí, aby se sem dostali, zaplatili 10 000 eur (270 400 Kč). Je naivní říkat, že nemají 50 eur na hotelový pokoj," řekl Francken ve veřejnoprávní rozhlasové stanici Radio 1. Reagoval tak na kritiku médií, že přistěhovalci musejí spát na ulicích, protože jim úřady nepřipravily potřebné ubytovací kapacity. Podle Franckena je ale chybné říkat, že jsou chudí.

"Myslím si, že tento komentář je cynický a zcela nemístný. Nejde o to, zda ještě mají u sebe nějaké peníze, ale o to, zda vláda vynaložila potřebné prostředky na pomoc lidem, kteří jsou zde," uvedla mluvčí vlámské organizace Vluchtelingenwerk Vlaanderen, která pomáhá žadatelům o azyl.

Kampaň Švédských demokratů
Zdroj: Twitter

Za nepořádek mohou migranti a žebráci, prohlašují Švédští nacionalisté

Pobouření vyvolala kampaň švédské nacionalistické strany Švédští demokraté, která se na jedné ze stanic stockholmského metra turistům anglicky omlouvá za nepořádek v zemi. Prý za něj mohou žebráci ze zahraničí a migranti. Švédsko má podle této strany problém s "nuceným žebráním", které mají na svědomí "organizované gangy".

Kritici tvrdí, že reklama může mezi lidmi vzbudit rasistické názory ohledně Romů z východní Evropy, kteří žebrají na ulicích švédských měst. Stockholmskému dopravnímu podniku (SL) zase vytýkají, že má ze současné kampaně zisk. Mluvčí SL uvedl, že podle firemních předpisů si mohou v metru rozmisťovat reklamy všechny strany, pokud tím neporušují zákon. Kritiku sklidil i fakt, že v anglickém textu jsou pravopisné chyby.

Švédští demokraté se v loňských parlamentních volbách stali třetí nejsilnější stranou v zemi. Minulý měsíc jeden její regionální politik na sebe upoutal pozornost návrhem zakázat podávat halal maso ve školních jídelnách. Člověk se podle něho po požití takového jídla, připraveného v souladu s pravidly islámu, stává muslimem.