Cameron: Islamisté chystají děsivé útoky v západních zemích

Páteční atentáty ve Francii, Kuvajtu a Tunisku byly podle britského premiéra Davida Camerona koordinované a inspirované "perverzní ideologií". V reakci na vraždu 30 britských turistů v tuniském letovisku Sousse označil Islámský stát (IS) za existenční hrozbu pro západní svět. Islamisté v Sýrii a v Iráku podle Camerona chystají "děsivé" útoky v Británii i dalších zemích.

David Cameron
Zdroj: ČTK/ZUMA/Andrew Parsons

"V Iráku a Sýrii jsou lidé, kteří připravují děsivé útoky v Británii i jinde. Dokud bude IS v těchto zemích existovat, budeme ohroženi," zdůraznil Cameron. "Vyhlásili nám válku, útočí na naše lidi doma i za mořem, bojují proti našemu způsobu života. Musíme být netolerantní k netoleranci," podotkl premiér.

V pátek bude v Británii národní minuta ticha k uctění obětí tuniského útoku. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, jestli radikalizovaný student nebyl napojen na teroristy z IS. "Události z minulého pátku byly strašné. Myslíme si, že (útočník) mohl být součástí sítě IS," konstatoval šéf britského kabinetu po jednání krizového výboru COBRA.

Páteční útoky byly koordinované, je přesvědčen Cameron

Podle Camerona byly všechny páteční útoky inspirovány "perverzní ideologií", kterou extremisté ukrývají za muslimskou víru. Podle něj je jasné, že byly atentáty koordinovány. "Naší prioritou je pomoci britským obětem a rodinám, pomoci všem, kteří byli zraněni a zajistit, aby bylo umožněno těm, kteří zůstali v Tunisku, se vrátit,"podotkl premiér. "Naše letectvo zajistí po identifikaci dopravu všech obětí," dodal Cameron.

Přímo v Británii také existují hrozby, ale není pravděpodobné, že by došlo k útokům, informoval premiér. "Nutná jsou ale zabezpečení, abychom vůbec nedali slovo zbabělcům z řad teroristů," prohlásil Cameron s tím, že je třeba kupříkladu zabavovat pasy a bránit se propagandě IS online.

  • Britský premiér:Musíme být silní, stát si za svými hodnotami. Nesmíme tolerovat netoleranci. Každý, kdo se snaží proti toleranci bojovat, musí být potrestán. Potřebujeme, aby všechny instituce – školy, vězení i jiné instituce – bojovaly proti radikalizaci. Budeme stát v solidaritě proti všem, kteří se snaží naši solidaritu zničit. Jde o generační boj proti menšinovým extremistům. My ostatní chceme, aby vzkvétala svoboda."

Britský premiér předtím v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC vyzval k boji proti Islámskému státu, odmítá ale jakoukoliv spolupráci se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Západ podporuje ozbrojenou opozici, která se v posledních letech snaží Asadův autoritativní režim svrhnout.

Cameron chce pokračovat v leteckých náletech proti Islámskému státu, nasazení britské pozemní síly zatím v plánu není. "Naší strategií je vybudovat místní armády," vysvětlil.

Podle Camerona přispívají k časté radikalizaci mladých muslimů v Británii a dalších evropských zemích lidé, kteří sice neobhajují násilí, ale věří předsudkům o tom, že demokracie je špatná a náboženská pravidla stojí nad vládou zákona. Tak se podle něj mohou předsudky přerodit ve vražedný plán.

Atentátník v Sousse měl zřejmě komplice

Z posledních informací vyplývá, že atentátník, třiadvacetiletý Seifeddine Rezgui, který v hotelovém rezortu v Sousse zavraždil 38 lidí a 39 dalších zranil, měl zřejmě komplice. "Podle nejnovějších zpráv asi nebyl sám, měl pomocníka či pomocníky. Pravděpodobně mu opatřili zbraň, se kterou v hotelovém rezortu útočil, a zřejmě mu pomohli dostat se na místo, kde atentát spáchal," uvedl zpravodaj ČT Lukáš Mathé. Stále není jasné, zda útočník na místo pronikl zadním vchodem hotelu, nebo připlul po moři, jak policie nejdříve tvrdila.

Video 1000 vojáků bude chránit turisty v Tunisku
video

1000 vojáků bude chránit turisty v Tunisku

1000 vojáků bude chránit turisty v Tunisku

Cameron: Páteční útoky inspirovala "perverzní ideologie"

Tuniská vláda se rozhodla sestavit novou policejní jednotku určenou výhradně k ochraně turistů. Do hotelů na pobřeží bude rozmístěno 1000 ozbrojenců. "Muži se mají rozmístit v letoviscích a v místech historických památek a muzeí," říká Mathé. Podle něj ale nejsou bezpečnostní opatření na místě zatím nikterak masivní. "Povolání slibovaných záložníků bude trvat delší dobu. Opatření se budou navyšovat v průběhu času v příštích dnech," soudí.

"Turisté ze Západu už Tunisko většinou opouštějí a nepřijíždějí další turnusy. Rusové, Poláci a také Češi většinou zůstávají, i když jim cestovní kanceláře nabízejí předčasný návrat," informuje z místa zpravodaj. České ministerstvo zahraničí varovalo české občany v oblasti před místy, kde se srocuje mnoho lidí. Podle britských autorit jsou další útoky v Tunisku možné, turisty proto nabádají k ostražitosti.