Súdán prý vydíral Jihoafričany, aby zajistil návrat Bašíra domů

Johannesburg/Chartúm - Súdánská vláda prezidenta Umara Bašíra údajně držela své jihoafrické kolegy v šachu, aby zajistila, že Bašír v pořádku dorazí do vlasti z jednání Africké unie v JAR. Asi 800 jihoafrických vojáků v súdánském Dárfúru se totiž na nějakou dobu stalo „rukojmími“ súdánských jednotek, které je obklíčily, informoval zpravodajský server Netwerk24. Když Bašír, kterému v JAR hrozilo zatčení, přiletěl v pořádku do Chartúmu, súdánští vojáci se stáhli.
Umar Bašír po návratu do Súdánu
Zdroj: REUTERS Autor: Mohamed Nureldin Abdallah

Podle vojenských expertů, na které se jihoafrický server obrátil, tak Súdán vydíral Jihoafrickou republiku a životy vojáků byly zárukou, že se Bašír bezpečně vrátí domů. „Byli jsme tak vystrašení - ze všech stran nás obklopili vojáci. Dali jsme našim jednotkám munici navíc, kdyby to potřebovali,“ uvedl jeden z jihoafrických vojáků v Súdánu.

Výhrůžky prý začaly nedlouho poté, co súdánský prezident odletěl na jednání Africké unie do Jihoafrické republiky. Přicestoval tam v sobotu v noci. Následně súdánští vojáci obklíčili jihoafrické základny v Kutumu, Mellitu a ve městě Malha a jihoafričtí vojáci byli povoláni do stavu bojové pohotovosti. Asi 1400 Jihoafričanů působí v Súdánu v rámci mírové mise Africké unie a Organizace spojených národů (UNAMID). 

„K našim základnám dorazila vojenská vozidla a náš velitel oznámil, že platí druhý stupeň pohotovosti,“ řekl jiný z vojáků s tím, že to znamenalo, že vojáci oblékli bojové uniformy, byli plně ozbrojení a zaujali obranné pozice. „Jsem tak rád, že Jihoafrická republika nezatkla Bašíra. Poté, co bezpečně přistál v Chartúmu, všechny súdánské jednotky se stáhly a vše se vrátilo do normálu,“ popsal ve vzkazu zaslaném svým přátelům další člen jihoafrické jednotky.

Rozhodnutí o zatčení přišlo až po Bašírově odletu

Mezinárodní trestní soud (ICC) Bašíra podezřívá z válečných zločinů a vydal na něj proto před lety dva zatykače. Soud v Pretorii v neděli vydal předběžné nařízení, které zakazovalo, aby Bašír opustil JAR, dokud soud nerozhodne ve věci jeho zatčení. Zasedání soudu bylo ale v pondělí dopoledne odročeno a mezitím prezidentovo letadlo odletělo. Několik hodin po Bašírově odletu nejvyšší soud nařídil jeho zatčení.

Bašír vládne Súdánu od roku 1989 a znovu byl zvolen letos na dalších pět let. Zatykače z let 2009 a 2010 se vztahují k událostem v západosúdánském Dárfúru. Kvůli násilí, které začalo roku 2003, zemřelo 300 000 lidí a domovy opustily až tři miliony osob.