„Černošská“ aktivistka Dolezalová se cítí být tmavou už od dětství

Washington - Americká aktivistka za práva černochů Rachel Dolezalová, která se dlouho vydávala za černošku, se jí cítí být, a to už od dětství. V rozhovoru pro televizi NBC řekla, že svou odlišnou identitu si silně uvědomila při své dřívější práci v oblasti lidských práv.
Rachel Dolezalová
Zdroj: ČTK/AP/NBC News Autor: Anthony Quintano

Rodiče sedmatřicetileté ženy minulý týden překvapili média i veřejnost odhalením, že z jejich domu před lety odešla jako bělošská dívka a že má německé a české kořeny. Dolezalová proto v pondělí odstoupila z funkce ředitelky pobočky celoamerické asociace bojující za rovnoprávnost černochů NAACP ve městě Spokane ve státě Washington.

Ve Spokane, kam přišla ze státu Montana, kde žila u své rodiny, se vydávala za dceru černošského otce. K tomu jí pomohlo zvlnění kdysi rovných vlasů, jejich obarvení na hnědo a opálení a kosmetické úpravy dříve velmi světlé pleti. Ani její vlastní rodina o částečné změně její identity dlouho nevěděla.

Dolezalová dnes v rozhovoru pro NBC potvrdila, že se cítí být černoškou. Důležitý posun v její identitě prý nastal, když dělala práci v oblasti lidských práv ve státě Idaho a noviny ji popisovaly jako přechodný rasový typ, ženu dvou ras nebo rovnou černošku. „Nikdy jsem je neopravovala,“ řekla, „protože to bylo složitější než říct, že je to v daném případě správně nebo špatně“.

Rachel Dolezalová na archivní fotografii
Zdroj: NBC

Autoportréty jsem kreslila vždy hnědou pastelkou

Své vlastní pojetí rasy si začala vytvářet už ve svých pěti letech. „Kreslila jsem autoportréty hnědou pastelkou místo broskvové a vlasy jsem dělala kudrnaté a černé,“ řekla žena, která divákům ukázala svou fotografii z období dospívání. Na ní má světlou pleť a blonďaté vlasy.

Dolezalová ale odmítla kritiky, kteří jí zazlívají, že se vydává za černošku podobně jako kdysi bělošští herci s pomocí líčení. „Černý obličej je pro mě velmi vážné téma,“ řekla s tím, že v jejím případě jde o reálný prožitek.

Aktivistka řekla, že její dva synové, kteří prý mají tmavou pleť, ji v její identitě podpořili. Jeden z jejích synů jí prý v pondělí řekl: „Mami, rasou jsi člověk a kulturně jsi černoška.“

Dolezalová vyrůstala v pestré rodině, v níž byli i čtyři adoptovaní černošští příbuzní. Už dříve prohlásila, že nemá ráda v USA používaný pojem Afroameričan a že upřednostňuje termín „černý“.