Rusko dostane desítky nových jaderných raket

Moskva - Ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných prý proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou. Oznámil to ruský prezident Vladimir Putin na zahájení výstavy vojenské techniky Armija-2015 v Kubince u Moskvy. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Rusko obvinil z „řinčení zbraní“ a varoval před další destabilizací napjaté situace. 
Vladimir Putin na výstavě Armija-2015
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ivan Sekretarev

„Věnovali jsme a budeme věnovat zvláštní pozornost realizaci velkých státních programů přezbrojení a modernizaci vojensko-průmyslového komplexu,“ řekl Putin. Připomněl výstavbu nových radarů, které mají zajistit kontrolu strategických přístupů ze západu a z východu, jakož i nové tanky Armata, transportéry Kurganěc a Bumerang a samohybnou houfnici Koalicja, což jsou podle Putina obrněnce, které nemají ve světě dosud obdoby.

Vladimir Putin: „Tento rok jaderné síly doplní více než 40 nových mezikontinentálních balistických raket, které budou schopny překonat libovolné, dokonce i technicky nejvyspělejší systémy protiraketové obrany.“


Nové zbraně byly veřejnosti poprvé předvedeny na květnové vojenské přehlídce v Moskvě. Ruský prezident sice tvrdil, že nová technika je už u vojsk, nicméně experti odhadovali, že v Moskvě byly předvedeny nejspíše prototypy či zkušební série, takže vyzbrojení jednotek novou technikou ještě několik let potrvá.

„Ministr zahraničí Lavrov už loni v září upozornil, že Rusko bude zavádět nové rakety. Není to nic nového. Měly by být ve výzbroji kolem roku 2018. Rusové už o tom mluví delší dobu, akorát teď Putin tohoto výroku využil, aby zdůraznil, že se Rusko bude bránit proti rozmisťování amerických předsunutých základen na území spojeneckých států,“ uvedl generál v záloze Jiří Šedivý.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Stoltenberg v Bruselu prohlásil, že ruská rétorika je důvodem současného zvyšování připravenosti sil NATO bránit své členské státy proti nepříteli. „Toto ruské řinčení jaderných zbraní je neospravedlnitelné,“ uvedl Stoltenberg. „Je destabilizující a nebezpečné,“ dodal.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ukrajinskému konfliktu klesly na nejnižší bod od konce studené války. Moskva dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. Ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil začal ještě v minulé dekádě.

Video Rusko bude mít nově stovky jaderných hlavic
video

Rusko bude mít nově stovky jaderných hlavic

Rusko bude mít nově stovky jaderných hlavic

16.6.2015, STU

Ruská armáda se doma těší rekordní oblibě