Slovenští nacionalisté chtějí infiltrovat policii

Bratislava - Slovenská nacionalistická organizace Vzdor se snaží proniknout do ozbrojených složek. Své krajně pravicové stoupence vyzvala, aby se dali k armádě nebo policii a dostali se tak ke zbraním a výcviku. Dalším krokem plánu je sabotáž současné politiky země.
Slovenská nacionalistická skupina Vzdor
Zdroj: ČT24

Vlajka skupiny Vzdor s hlavou vlka v černém poli nechybí na žádné akci slovenské krajní pravice. Její členové jsou permanentné pod pohledem policie. Teď se ale extremisté snaží druhou stranu infiltrovat a její práci sabotovat zevnitř.

  • „Právě vedeme boj o budoucnost Slovenska. Proto na metodách použitých pro naše konečné vítězství nezáleží,“ vyzývá Vzdor k infiltraci ozbrojených složek.

Členové Vzdoru uctívají klerofašistického prezidenta Tisa. Učí se bojová umění a cvičí partizánskou taktiku přepadů. Věří, že jim tělesná kondice pomůže získat pozice v bezpečnostních sborech.

Slovenská policie, stejně jako armáda má vyškolené odborníky, kteří v jejích řadách radikály cíleně vyhledávají. Zaměřují se i na to, co muži zákona píší na sociálních sítích. Akční skupina Vzdor o tom podle všeho ví. Svým sympatizantům radí, co udělat, než se o práci u ozbrojených složek budou ucházet: „Zamlžte svoji nepohodlnou minulost. Na Facebooku si preventivně změňte jméno, nebo úplně zrušte účet. Fungujte v maximálním utajení. O spolupráci s Akční skupinou Vzdor se s nikým nebavte. Ani s rodinou a nejlepšími přáteli.“

Video Extremisté chtějí infiltrovat slovenskou policii
video

Extremisté chtějí infiltrovat slovenskou policii

Podle ministra radikálové sítem prověrek neprojdou

Podle ministra vnitra ale ani tak k policii neproniknou. „Prověrky, které se dělají v okolí uchazeče o práci u policie, jsou velmi přísné. Tím pádem možná infiltrace ze strany nacionalistů je poměrně minimální,“ ujišťuje Robert Kaliňák.

V minulosti se už ale přívrženci krajní pravice do silových složek dostali. Z poslední doby je nejznámější případ, kdy profesionální voják útočil ve skupině neonacistů na hosty baru v Nitře. Po brutálním napadení mladíka ho z armády propustili.