Ruské úřady obvinily odpůrce anexe Krymu ze zpronevěry

Moskva - Ruské úřady vznesly nová obvinění vůči Iljovi Ponomarjovovi, jedinému poslanci ruské Státní dumy, který loni zvedl ruku proti anexi ukrajinského Krymu. Ponomarjov, který už byl zbaven poslanecké imunity, byl obviněn z podílu na defraudaci 22 milionů rublů (zhruba deseti milionů korun) z fondu ruského vědeckého střediska Skolkovo. Poslanec nyní pobývá v USA a ruská prokuratura na něj hodlá vydat mezinárodní zatykač.

Z finančních machinací ve skolkovském fondu byl Ponomarjov obviněn už na jaře, nyní prokuratura obvinění rozšířila. Policie údajně zjistila, že vedení technologického parku Skolkovo uzavřelo s Ponomarjovem nevýhodné smlouvy o cyklu přednášek. Poslanec se tak prý nezákonně obohatil o značné sumy a hrozí mu až pětileté vězení.

Ponomarjov je jednou z hlavních postav ruské opozice. V letech 2011 a 2012 patřil k vůdcům masových protestů, které vyvrcholily mnohatisícovou demonstrací proti znovuzvolení Vladimira Putina prezidentem.

Podle opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy se Ponomarjov o své bezpečí neobává. Je přesvědčen, že mezinárodní justiční orgány nebudou ochotny s Moskvou spolupracovat v jeho kauze. O politický azyl v USA, kde žije od loňska, neusiluje, do vlasti se ale zatím vrátit nehodlá. „Přímo do vězení se vydat nechci, je zřejmé, že soudruzi vyšetřovatelé takový plán mají,“ řekl redakci ruského serveru Lenta.