Británie je o krok blíže k referendu o setrvání v EU

Londýn - Britští poslanci odeslali k dalšímu projednávání návrh zákona, který předpokládá do konce roku 2017 uspořádání referenda o setrvání země v Evropské unii. Po několikahodinové diskusi návrh ve druhém čtení podpořilo 544 členů Dolní sněmovny, proti jich bylo 53. Zákon, jehož jádrem je otázka „Měla by Velká Británie zůstat členem Evropské unie?“, je právním podkladem pro budoucí hlasování o dalším působení země v EU. Referendum by se mělo konat do konce roku 2017, pravděpodobný je ale časnější termín.

Jednoznačnou ochranu zájmů zemí EU, které se nechtějí stále těsněji integrovat v rámci eurozóny, bude britská vláda požadovat při začínajících jednáních o novém nastavení vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií, řekl ministr zahraničí Philip Hammond.

Hlasování slíbil před květnovými volbami britský konzervativní premiér David Cameron. Před jeho vyhlášením chce dojednat zásadní změny vztahu ostrovního království s Bruselem a evropskými partnery. „Evropská unie potřebuje změnu. A britský vztah s EU potřebuje změnu… Věříme, že Brusel dostal příliš pravomocí a některé z nich by měl vrátit hlavním městům,“ prohlásil britský ministr zahraničí. Evropská unie podle něj musí být mnohem méně byrokratická, více schopná konkurence a také demokratičtější, s větší rolí národních parlamentů.

„Tyto otázky mají odezvu ve všech členských zemích. Změna prospěje všem a připraví EU na 21. století,“ uvedl Hammond. Klíčové prvky požadavků Británie podle něj premiér Cameron formálně sdělí svým evropským partnerům koncem měsíce na summitu EU v Bruselu.

Jako jednu z konkrétních oblastí, kde je změna nutná, uvedl britský ministr právě ochranu zájmů zemí, které se nechtějí podílet na stále užší integraci „evropského jádra“, tedy nyní devatenáctičlenné eurozóny.