Putin: Anexe Krymu napravila historickou křivdu

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v novém dokumentárním filmu hovoří o loňské anexi ukrajinského Krymu jako o nápravě historické křivdy. V rozhovoru s televizními reportéry také viní Spojené státy, že po roce 2000 pomáhaly severokavkazským separatistům. Šéf Kremlu v dokumentu nazvaném „Prezident“ rovněž řekl, že si dokáže snadno představit svůj život, až prezidentský úřad opustí.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Metzel Mikhail

Putin v dokumentu, který dnes odvysílala televize Rossija 1, mimo jiné obhajuje anexi Krymu, byť vyvolala nejhorší krizi ve vztazích mezi Moskvou a Západem od konce studené války. Podle Putina nebyl důvodem takového kroku strategický význam Krymského poloostrova v černomořském regionu, ale to, že jsou v něm obsaženy „prvky historické spravedlnosti“. „Domnívám se, že jsme udělali správnou věc a ničeho nelituji,“ prohlásil ruský prezident.

Západní sankce uvalené na Rusko po anexi mají podle Putina jen zastavit posilování Ruska coby globální velmoci. „Byli jsme svědky takových pokusů v průběhu celých ruských dějin od carských dob. Tato snaha zastrašit Rusko, tato politika je známá dávno, už staletí. Není to nic nového,“ dodal Putin.

V krátké době se jedná o již druhý dokumentární film s Vladimirem Putinem v hlavní roli. Ten první se jmenoval „Krym. Cesta do vlasti“ a objevil se na televizních obrazovkách v polovině letošního března. Putin v něm přiznal jak nasazení armády a speciální jednotky vojenské rozvědky během okupace Krymu, tak i to, že po anexi byl připraven uvést v pohotovost ruské jaderné zbraně.


Muž číslo jedno v Kremlu se v průběhu interview vrátil i k událostem ze svých dřívějších funkčních období. Ruské zpravodajské služby prý po roce 2000 zachytily odposlechy mezi separatisty ze severokavkazských oblastí Ruska a americkými zpravodajci působícími v Ázerbájdžánu. Odposlechy prý dokazují, že Washington povstalcům pomáhal. „Skutečně jim pomáhali, dokonce i s dopravou,“ řekl Putin bez dalšího upřesnění. I po čečenské válce z 90. let však Rusko bojovalo se vzbouřenci v Čečensku a sousedních oblastech.

Vladimir Putin v dokumentu Cesta do vlasti
Zdroj: ČT24

Putin v rozhovoru řekl, že o této otázce hovořil s tehdejším americkým prezidentem Georgem Bushem, který prý slíbil, že příslušným agentům „nakope zadnici“. Nakonec prý ale ruská tajná služba FSB jen dostala dopis od amerických kolegů, kteří hájili své právo „podporovat všechny opoziční síly v Rusku“, včetně islámských separatistů na Kavkaze.

Dokumentární film byl uveden u příležitosti blížícího se 15. výročí Putinovy vlády

Dlouholetý vládce Ruska řekl, že si dokáže „dobře představit“ svůj život po odchodu z Kremlu. „Když se někdo může vracet do obyčejného bytu a žít tam, a ne mezi zdmi paláce, myslím, že pak neztratí kontakt s vnějším světem,“ řekl Putin a vyjmenoval některé nevýhody výkonu prezidentské funkce. „Člověk si nemůže zajít do kina, do divadla ani na nákup,“ postěžoval si.

To ale prý nejsou velké ztráty vzhledem k tomu, co osud a lidé dávají těm, kteří se ocitli v podobné pozici - totiž možnost „udělat maximum pro svou zemi a svůj lid“. „To vynahradí všechno ostatní,“ dodal Putin, za nímž v dubnu podle průzkumu nezávislého institutu Levada stálo 86 procent Rusů. Jeho současný mandát vyprší v roce 2018.