Nazarbajev byl podle očekávání znovu zvolen kazažským prezidentem

Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev byl dnes s vysokou pravděpodobností popáté zvolen hlavou státu. Úřad obhájil díky rekordnímu zisku 97,5 procenta hlasů, jak vyplývá z odhadů, které po uzavření volebních místností zveřejnily instituty pro výzkum veřejného mínění. Zbylí dva kandidáti dostali méně než jedno, resp. dvě procenta hlasů. Autoritářský prezident vládne této středoasijské republice nepřetržitě už od konce roku 1991. Volební účast činila 95,1 procenta.

Podobný výsledek se očekával. Kazašské prezidentské volby mezinárodní pozorovatelé nikdy neuznali jako svobodné a spravedlivé. V předchozích volbách v dubnu 2011 získal Nazarbajev zhruba 96 procent hlasů. „Věřím, že Kazaši budou hlasovat pro stabilitu v našem státě, a podpoří tak politiku, kterou země dosud sledovala pod mým vedením,“ řekl dnes dobře naladěný Nazarbajev, když v Astaně vhodil do urny svůj hlasovací lístek.

Nazarbajev se podle pozorovatelů drží u moci nedemokratickými zákony, potíráním opozice a miliardovými zisky z prodeje těžebních práv. Mnozí západní investoři však považují jeho znovuzvolení za záruku budoucí stability, která se opírá i o pečlivě udržovaný náboženský smír a výrazný růst životní úrovně řadových Kazachů.

Protikandidáti byli protivníky ve volebním klání jen zdánlivě

Opozice do volebního souboje nevyslala žádného svého kandidáta a oba další uchazeči o prezidentský post, komunistický kandidát Turgun Syzdykov a odborářský předák Abilgazi Kusainov, jsou považováni za stoupence čtyřiasedmdesátiletého Nazarbajeva.
 
Do klání o post budoucí hlavy státu se původně přihlásilo sedmadvacet zájemců, většina z nich ale souboj s Nazarbajevem buď sama vzdala, nebo neprošla tvrdými úředními testy. Hlavním z nich byla zkouška z kazaštiny jako státního jazyka, jehož znalost není v mnohonárodním státě samozřejmostí. Nazarbajev zkoušku zdárně složil.