Při nehodě českého autobusu v Rakousku se zranilo 13 lidí

Mistelbach (Rakousko) – Český autobus převážející 17 lidí spadl u dolnorakouského Mistelbachu ze sedmimetrového náspu. Zranilo se celkem 13 lidí, z toho tři vážně. Šlo o členy České filharmonie, která se vracela z Vídně. Přesná příčina nehody zatím jednoznačně určena, zřejmě šlo o mikrospánek.

Podle centrály dolnorakouských hasičů zájezdový autobus havaroval na rovném úseku silnice B7 mezi obcemi Schrick a Kettlasbrunn, asi 45 kilometrů severně od Vídně. Nehoda se stala kolem 14:50 SEČ. Podle Motlové šlo o zhruba dvacetičlennou skupinu, která se už neměla účastnit další části turné, větší skupina letěla do Polska. Většina filharmoniků prý byla rozvezena do nemocnic s lehkými až středně závažnými zraněními.

Autobus sjel ze silnice a zřítil se ze sedmimetrového srázu. Příčina nehody dosud nebyla zjištěna, ale policie se podle Passnera domnívá, že jí byl mikrospánek, řekl mluvčí dolnorakouské policie Günther Passner. Technický stav autobusu byl podle prvních poznatků dobrý a také povětrnostní podmínky byly bezproblémové, dodal mluvčí. Podle mluvčího hasičů Franze Respergera autobus zůstal ležet na boku na vedlejší asfaltové silnici. Předtím se několikrát převrátil.

/*json*/{"map":{"lat":48.670215860792,"lng":16.68783709045408,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":48.547296478282576,"lng":16.631240844726562,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Mezi těžce zraněnými je i řidič autobusu, kterého museli vyprostit hasiči s pomocí hydraulického záchranného zařízení. Všichni zranění byli transportováni do okolních nemocnic. Nasazen byl kromě sanitek i vrtulník. Koncertní program České filharmonie by v příštích dnech neměl být ohrožen, uvedla mluvčí filharmonie.

Nehody českých autobusů v Rakousku jsou poměrně časté. Právě u Mistelbachu například v červnu 2011 havaroval autobus vezoucí české turisty z Chorvatska do Liberce. Nehoda si vyžádala těžké zranění jedné osoby a lehká zranění dvanácti dalších.

Vybrané nehody autobusů v minulosti:

  • 28. června 2006 – Český chlapec zemřel u slovenských Malacek při nehodě českého autobusu, v němž cestovaly většinou děti ze školy v přírodě.
  • 17. září 2006 – Nehoda českého autobusu nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd si vyžádala čtyři oběti, dalších 45 lidí bylo zraněno. Autobus vezl cestující z pobytu v Chorvatsku.
  • 4. září 2007 – Slovák přišel o život při nehodě českého autobusu nedaleko Ružomberku. Řidič dostal smyk na mokré silnici nedaleko obce Lubochňa, autobus narazil do svahu a převrátil se.
  • 25. září 2008 – Při havárii autobusu společnosti Student Agency na severu Itálie zahynula stevardka. Autobusu mířícímu z Prahy do Neapole vjel u města Padova do cesty kamion.
  • 3. října 2008 – Čtyři občané Slovenska zemřeli při nehodě autobusu společnosti Student Agency u obce Kostolná v okrese Trenčín. Autobus na lince Bardejov – Praha sjel ze silnice a převrátil se.
  • 28. července 2011 – V Bělehradu zahynul slovenský cestující českého autobusu. Vyhoupl se do střešního okna právě v okamžiku, kdy autobus vjel do podjezdu. Autobus vezl fotbalové fanoušky.
  • 23. června 2012 – Osm mrtvých a přes čtyři desítky zraněných si vyžádala nehoda českého autobusu na dálnici ve středním Chorvatsku (nejhorší havárie autobusu od neštěstí u českých Nažidel, při němž v březnu 2003 zemřelo dvacet lidí).
  • 31. ledna 2015 – Při nehodě dálkového autobusu české společnosti Nobless Line na východě Slovenska zemřely dvě ženy – jedna z ČR a druhá z Ukrajiny. Autobus sjel na dálnici D1 v hustém sněžení z vozovky a narazil do sloupu. Řidič jel patrně rychleji, než dovoluje značení v místě.