Žena unesla z Nizozemska děti – mají se připojit k Islámskému státu

Amsterdam - Čečenka žijící v Nizozemsku zřejmě odvezla své dvě děti do Sýrie, aby se připojily k Islámskému státu (IS). Oznámily to nizozemské úřady. Žena měla s osmiletým chlapcem a sedmiletou dívkou cestovat na falešné pasy proti vůli otce.

Rozvedený Nizozemec varoval, že se jeho bývalá žena chystá děti unést. Podle nizozemských úřadů jde o první případ tohoto druhu. Dvaatřicetiletá žena žila v Maastrichtu. Spolu s dětmi je nikdo neviděl od konce října. 

Zřejmě odlětěli z Belgie do Atén. Žena pak v lednu kontaktovala matku a oznámila jí, že se nacházejí v severosyrském městě Rakka, baště IS. Prokurátoři to označili za únos a vydali na ženu mezinárodní zatykač. Pokud ale trojice skutečně překročila syrské hranice, nic moc nezmohou. 

Děti odvlečené na Blízký východ se učí bojovat a propagovat IS

Podobné případy se ve světě množí. Australan, který odvezl svou rodinu do Sýrie, aby pomáhala islamistům, sdílel v srpnu na Twitteru fotografie svého sedmiletého syna, jak zvedá uříznutou mužskou hlavu. "To je můj kluk," napsal otec. Minulý měsíc se pak v souvislosti s vraždou jordánského pilota objevilo video, na němž chlapec ve městě Rakka sleduje obrazovku na veřejnosti a říká, že by Jordánce upálil zaživa sám, kdyby měl možnost.

Radikálové trénují děti, aby uměly s puškami jako dospělí, a připravují je na smrt. IS je navíc stále častěji využívá k propagandě. Na posledním videu zastřelil desetiletý chlapec údajného izraelského špiona.

Video V propagandě IS hrají důležitou roli i děti
video

V propagandě IS hrají důležitou roli i děti

Nizozemsko odhaduje, že se k islamistům v Iráku a v Sýrii přidalo už 200 občanů, včetně dětí a mladistvých. Evropanů, kteří chtějí bojovat na straně radikálů, stále přibývá. O víkendu byli v Istanbulu zadrženi tři britští mladíci ve věku 17 až 19 let. Z Turecka prý měli namířeno do Sýrie. Po příletu do Londýna byli obviněni z přípravy teroristických útoků.  

V únoru s tímto cílem ze Spojeného království do Turecka vyrazila trojice britských dívek. Těm se to zřejmě podařilo.

Tři britské školačky, které utekly k ISPříběh britských školaček

Zatímco tři britské dívky mezi patnácti a šestnácti lety Šamima, Amira a Kadiza čekaly osmnáct hodin na autobusovém nádraží v Istanbulu na spoj na východ Turecka, jejich rodiče je zoufale hledali u kamarádů v Londýně. Nikdo netušil, že tři bezproblémové premiantky tajně odletěly, aby se přidaly k Islámskému státu.

Na východě Turecka, kam je dovezl autobus, čekali na dívky převaděči. Britská a turecká vláda se teď přou, jestli bylo možné je během tří kritických dní zachránit.


Také německý Spolkový kriminální úřad (BKA) varoval před rostoucím počtem potenciálně nebezpečných islamistických radikálů. Podle něj jich v Německu působí 289, z toho 188 je prý napojeno na IS. Policisté během uplynulých 2,5 roku zachytili dvanáct navrátilců, kteří i bez pasu Německo opustili a opět se tam vrátili.

Na konci února německé úřady odhadovaly, že do bojů na Blízkém východě se v řadách IS zapojilo asi 600 převážně mladých lidí z Německa a 200 z nich se už vrátilo.

  • Až dosud mohly německé úřady islamistům, jimž chtěly zabránit ve vycestování do bojových oblastí, odnímat jen pas. Na základě nového zákona jim budou moci vzít i občanský průkaz. Místo něj dostanou dotyční náhradní doklad, s nímž nebudou smět Německo opustit.

Podle odhadů amerických tajných služeb se do bojů v Sýrii a Iráku v řadách IS zapojilo kolem 20 tisíc cizinců z 90 zemí světa. Asi 3400 z nich prý pochází ze západních zemí. Francouzský premiér nedávno varoval, že do konce roku by mohl počet Evropanů vystoupat na 10 tisíc.