Tisíce Moskvanů přišly uctít památku zavražděného Němcova

Moskva – Tisíce obyvatel Moskvy dorazily na smuteční pochod, který na dnešní odpoledne svolala opozice k uctění památky zavražděného kritika Kremlu Borise Němcova. Akci doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Zatímco policie zveřejnila odhad počtu účastníků hovořící o čísle 16 500, podle organizátorů se do pochodu zapojilo více lidí. Tuto informaci potvrdil zpravodaj ČT Miroslav Karas. „Jako vždy se v Moskvě liší počty uváděné policií a počty od pořadatelů. Za poslední necelé tři roky si nepamatuji, že by do ulic ruské metropole přišlo tolik lidí jako dnes. Mohlo jich být i čtyřicet, padesát tisíc,“ dodal Karas.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Stanislav Krasilnikov
Video UDÁLOSTI: Moskevský pochod k uctění Němcova
video

UDÁLOSTI: Moskevský pochod k uctění Němcova

UDÁLOSTI: Moskevský pochod k uctění Němcova

Bez komentáře: Moskevský pochod za Borise Němcova

Speciál ČT24 ke smutečnímu pochodu za Borise Němcova

Co se týče průběhu akce, jednalo se – podle očitého svědectví zpravodaje ČT – zpočátku o hodně tichý pochod. Až když se průvod ocitl na místě vraždy a s velmi kritickým vystoupením na adresu Kremlu zde vystoupil Němcovův blízký přítel a bývalý vicepremiér Michail Kasjanov, začala se provolávat hesla jako například „Pryč s Putinem“. „Trvalo to zhruba deset patnáct minut. Jakmile projev skončil, lidé se vydali na konec mostu a prakticky se rozešli,“ doplnil Miroslav Karas.

„Nemám rád odhady a hádky o tato čísla. Důležitý je každý člověk, a ne dav. Ale přišlo mnoho lidí, na 50 000 či ještě více,“ usoudil další z organizátorů Leonid Volkov. Do pomalu kráčejícího průvodu přišly podle zpravodaje agentury Reuters celé rodiny, staří i mladí lidé. „Jestli dokážeme zastavit kampaň nenávisti, zaměřenou proti opozici, pak můžeme mít šanci změnit Rusko. Jinak bude hrozit masový občanský konflikt,“ varoval opoziční poslanec Gennadij Gudkov, podle kterého se Němcov stal nepohodlným zkorumpovanému režimu.

Novinář Jefim Fištejn označil Borise Němcova za „osobnostně krásného člověka“, který klidně mohl dnes být v pozici miliardáře jako třeba Roman Abramovič. „Jenže on tyto struktury opustil, byly mu proti mysli, protože chtěl bojovat proti zvrhlosti tohoto režimu. A na to doplatil životem,“ zdůraznil Fištejn.

Dále připomněl, že Němcov byl oficiální kremelskou propagandou často osočován a pranýřován. „Státní ruská televize ho v minulosti neváhala označit za lovnou zvěř, pátou kolonu či národního zrádce. Dnes o něm Putin pronáší hezká slova, což ukazuje na rozpor, který zasáhl na kořen současné ruské ideologie. Němcov byl 24 hodin denně sledován FSB (ruskou tajnou službou) a náhle vyšetřovatelé nemají žádnou stopu, neví kde mají začít. To je opravdu půvabné,“ podivil se Fištejn.


Mnozí lidé přišli s portréty zastřeleného politika a s plakáty se sloganem „Jsem Boris Němcov“ (parafráze na heslo „Jsem Charlie“). Nechybí množství ruských vlajek se smuteční páskou, v davu jsou vidět i ukrajinské prapory. „Hrdinové neumírají“, „Tyto střely zasáhly každého z nás“ anebo „Zemřel za budoucnost Ruska“ stálo na transparentech.

Dnešní pochod byl původně svolán jako protest proti hospodářské krizi v zemi a válce na Ukrajině a úřady jej povolily na periférii metropole. Po vraždě Němcova ale opozice tuto akci odvolala a dohodla s radnicí smuteční pochod, který vede z východní části centra hlavního města na nábřeží řeky Moskvy a pak na most u Kremlu, kde byl někdejší reformátor a ruský vicepremiér zastřelen.

Pieta v moskevských ulicích k úmrtí Borise Němcova
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitrij Lovetskij

Pochod provázela přísná bezpečnostní opatření. Každý z účastníků musel projít skrze bezpečnostní rám, než byl vpuštěn na shromaždiště. V okolí hlídkovaly stovky policistů, ze vzduchu situaci monitoroval vrtulník. Centrum Moskvy bylo pro dopravu uzavřené.

Opoziční akce k uctění Němcovovy památky se konaly také v Petrohradu a dalších velkých ruských městech. Květiny a svíčky pokládali obyvatelé v některých evropských metropolích před tamní budovy ruského velvyslanectví. Přibližně padesátka lidí vyjádřila pietu zastřelenému opozičnímu předákovi i na dnešním shromáždění na pražském Staroměstském náměstí.

  • Ruští vyšetřovatelé dnes vypsali odměnu tři miliony rublů (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění vraždy Borise Němcova. „Anonymita všech informátorů je zaručena a kromě toho jsou operativci (…) připraveni vyplatit velkou odměnu ve výši tří milionů rublů za cennou informaci,“ citovala agentura TASS z vyjádření vyšetřovatelů. Současně zveřejnila telefonní čísla, na kterých se lze s operativním štábem vyšetřování spojit.

Rusové zadrželi ukrajinského poslance

Na několik hodin dnes ruská policie zadržela ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka. Stalo se to krátce před začátekem smutečního pochodu za Němcova. Samotný poslanec to oznámil na svém internetovém profilu. Podle slov jeho advokáta mohl Hončarenko nakonec opustit policejní budovu a odjet vozidlem s diplomatickou značkou v doprovodu ukrajinského konzula v Rusku. V pondělí má podat vysvětlení u správního soudu k okolnostem svého zadržení. Stále prý hrozí, že bude opět zadržen.

Podle ruské televize Rossija 24 by úřady chtěly Hončarenka vyslýchat v souvislosti s údajným podílem na žhářském útoku v Oděse z loňského května, kde 48 lidí, převážně proruských aktivistů, uhořelo v rámci střetů s proukrajinskými demonstranty. Výslech v této věci potvrdila i tisková služba ruských vyšetřovatelů. Poslancův advokát Mark Fejgin zároveň sdělil, že Hončarenko je viněn z neuposlechnutí zákonného požadavku policejního činitele. Podle agentury AFP při pochodu neuposlechl rozkazu zastavit se. „Policie mě zatkla. Neprovolával jsem žádná hesla, nenesl jsem žádný transparent ani vlajku. Zatkli mě jen kvůli tričku. Teď mě odvádějí na policii,“ napsal Hončarenko prostřednictvím svého mobilního telefonu na sociální síti.