Zástupkyně USA posnídala na Kubě s disidenty, úřadům se to nelíbilo

Havana – Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová se sešla na Kubě s několika místními disidenty, aby tak zdůraznila důležitost, jakou Spojené státy přikládají otázce lidských práv v rámci jednání o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Podle agentury Reuters toto setkání znepokojilo kubánské představitele, podle nichž by normalizace styků neměla být doprovázena údajným vměšováním USA do vnitřních kubánských záležitostí.

„Není pochyb, že lidská práva zůstávají středobodem naší politiky, a je rozhodující, abychom mohli jak hovořit o lidských právech veřejně, tak přímo s kubánskou vládou,“ namítla nicméně Jacobsonová před novináři poté, co s disidenty měla pracovní snídani. „To je samozřejmě součástí toho, o čem mluvíme, když říkáme, že se zásadně neshodujeme s kubánskou vládou, když hovoříme o demokracii a lidských právech,“ dodala.

Jacobsonová je nejvyšším americkým představitelem na Kubě po zhruba 40 letech. Její návštěva se uskutečňuje poté, co prezident Barack Obama začal oživovat americko-kubánské vztahy, které byly poznamenány nepřátelstvím od nástupu kubánských komunistů k moci v roce 1959.

Obama změnu přístupu ke Kubě zdůvodnil tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky a je podle něj překonaná. Obama také oznámil, že Spojené státy znovu otevřou na Kubě velvyslanectví. Kubánský vůdce Raúl Castro po historickém prosincovém telefonátu s Obamou prohlásil, že Kuba je připravena s USA o normalizaci jednat.

Návštěva Jacobsonové zatím ale nepřinesla například dohodu o tom, kdy by se ambasády znovu otevřely.