Filipíny prý před papežem ukryly bezdomovce do luxusního hotelu

Manila – Filipínské úřady prý před papežem Františkem ukryly na 500 manilských bezdomovců. Lidé byli po dobu Františkovy čtyřdenní návštěvy ubytováni v luxusním hotelu za městem, informoval s odvoláním na ministryni sociálních věcí Corazón Solímanovou zpravodajský server BBC. Opozice i ochránci lidských práv opatření kritizují.

Podle Solímanové bylo 490 bezdomovců, žebráků a dětí ulice, stejně jako 100 zaměstnanců jejího úřadu, kteří se o ně údajně starali, na náklady ministerstva ubytováno ve dnech papežovy návštěvy v přepychovém hotelu Chateau Royale Resort nedaleko hlavního města. Podle BBC tam jedna noc v apartmánu stojí několik stovek dolarů.

Poslanec Terry Ridon už oznámil, že kvůli aféře, kterou označil za „čistku“, chce zřídit parlamentní vyšetřovací výbor. Renato Reyes, sekretář místní organizace Bayan chránící lidská práva, označil akci za pokus o zatajení pravého rozsahu problému bezdomovectví v zemi. Boj proti chudobě byl přitom ústředním tématem Františkovy návštěvy na Filipínách. S několika vybranými dětmi bez střechy nad hlavou se tam i setkal.

Solímanová své rozhodnutí obhajuje s tím, že mnoho lidí bez domova, kterých se opatření dotklo, běžně pobývá na místě velké nedělní mše, jež přilákala na šest milionů věřících. Chtěla je prý uchránit před tím, aby se jim v davu něco stalo. Součástí plánu podle ní bylo od samého začátku i dočasné přesunutí lidí do bezplatných ubytovacích zařízení ministerstva v Manile, kde nyní skutečně pobývají. Solímanová také odmítla, že by šlo o snahu zabránit papeži vidět na Filipínách pravý stav věcí. I tak prý projížděl kolem chatrčí chudých.