Soumrak Pegidy? Účast na demonstraci byla nízká, odnože se hádají, šéf rezignoval

Lipsko – V Lipsku demonstrovalo na 15 000 lidí proti údajnému posilováni islámu v Německu, účast ale nedosáhla avizovaných několika desítek tisíc, které očekávali organizátoři z lipské odnože hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). V ulicích převažovali odpůrci hnutí. Vedení Pegidy v Drážďanech, kde hnutí vzniklo, se ještě před začátkem demonstrace od akce v Lipsku distancovalo.

Legida, lipská odnož Pegidy, původně očekávala účast až 60 000 demonstrantů. Krátce před oficiálním začátkem demonstrace bylo na místě shromáždění jen 700 lidí, před 19:00 SEČ se jejich počet zhruba zdvojnásobil. Podle DPA nakonec účast na demonstraci dosáhla patnácti tisíc. Souběžně se ve městě konala shromáždění odpůrců Legidy, kterých se sešlo kolem 20 tisíc. Na demonstrace dohlížely čtyři tisíce policistů, což údajně představovalo největší nasazení policie v Lipsku od pádu Berlínské zdi v roce 1989.

Odpůrci hnutí se na několika místech pokusili zablokovat pochod Legidy, policie je ale opakovaně donutila blokádu zrušit. Na jednom místě došlo k bitce mezi několika členy obou táborů, nejsou ale informace o tom, že by byl někdo zraněn. Příznivci a odpůrci Legidy si také navzájem nadávali a na několika místech demonstranti z obou táborů házeli prázdné láhve a dělbuchy na policisty, kteří obě skupiny rozdělovali.

Příznivci Legidy na demonstraci požadovali ukončení vstřícné politiky k přistěhovalcům a vypsání referenda o tom, jak by mělo Německo k imigraci přistupovat. Ostře také kritizovali kancléřku Angelu Merkelovou i saského premiéra Stanislawa Tillicha a žádali odstoupení lipského primátora Burkharda Junga, který nepovolil Legidě pochod městem v plánovaném rozsahu a nechal v době její demonstrace zhasnout osvětlení některých městských budov, včetně opery.

Podle německých médií je mezi stoupenci Legidy mnoho příznivců extrémní pravice. Server deníku Freie Presse uvádí, že se na shromáždění sešlo více než 200 členů mládežnické organizace krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD).

Pegida přišla o šéfa, od akcí v Lipsku se distancuje

Od demonstrace v Lipsku se distancovalo vedení Pegidy v Drážďanech. Učinilo tak, protože se zástupci Legidy odmítli zavázat k souboru požadavků, s nimiž drážďanské hnutí od počátku vystupuje. „Nic z toho, co bude v Lipsku dnes večer řečeno a požadováno, s námi není dohodnuto,“ zdůraznila v prohlášení na Facebooku mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová. Vyjádřila obavy, že by události v Lipsku mohly být pro celé hnutí kontraproduktivní. 

Krátce před začátkem akcí v Lipsku oznámil dosavadní šéf Pegidy Lutz Bachmann, že rezignuje na svou funkci. Rozhodl se tak poté, co se nechal vyfotit stylizovaný do Adolfa Hitlera.

Příjezd demonstrantů do Lipska zkomplikovaly problémy na železnici. Podle společnosti Deutsche Bahn odpoledne neznámí útočníci na dvou místech poškodili zabezpečovací zařízení na hlavní trati z Drážďan do Lipska a vlaky musely být vedeny náhradní trasou. Neznámý žhář také poškodil kabelové vedení na hlavním nádraží v Lipsku, téměř polovinu kolejí kvůli tomu není možné využívat.

Podle německé policie se nicméně počet cestujících ve vlacích z Drážďan do Lipska nelišil od jiných dnů. Zvýšený provoz kvůli přesunu demonstrantů ze saské metropole do Lipska policisté nezaznamenali ani na dálnici.

Video Demonstrace hnutí Pegida v Lipsku
video

Demonstrace hnutí Pegida v Lipsku

Demonstrace hnutí Pegida v Lipsku

Odpůrci Pegidy přečíslili v Lipsku její stoupence

Rezignoval šéf Pegidy Bachmann

Události: V Lipsku se čekají desítky tisíc demonstrantů

Lipsko čeká mohutné protesty

Vláda nevyslyší výzvy Pegidy, imigrační zákon měnit nebude

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes oznámil, že Německo navzdory požadavkům Pegidy nepotřebuje měnit svůj imigrační zákon. Podle ministra současné normy od přistěhovalců vyžadují, aby se integrovali do německé společnosti.

Imigrační zákon podle de Maiziéra již nyní zohledňuje německé bezpečnostní a ekonomické zájmy při rozhodování o tom, zda se dotyčná osoba bude moci do země přistěhovat. Úřady mimo jiné hodnotí, zda se přistěhovalec dokáže do německé společnosti integrovat.

Zákon se nicméně nevztahuje na občany Evropské unie. Ti se mohou do Německa stěhovat bez omezení na základě volného pohybu osob v Unii. Občané EU přitom podle de Maiziéra každoročně tvoří dvě třetiny z 1,25 milionu lidí, kteří se do Německa stěhují. „Tato čísla ukazují, že Německo je velmi atraktivní jak pro studenty, tak pro pracující,“ řekl ministr. Nejvíc přistěhovalců podle něj přichází z Polska, Rumunska a Itálie.

I s ohledem na to, že většinu přistěhovalců tvoří Evropané, podle de Maiziéra nehrozí od přistěhovalců islamizace Německa, před níž Pegida varuje.