V Tibetu jsou nejsilnější protičínské demonstrace za 20 let

Lhasa (Tibet, Čína) - Tibet se potýká s nejsilnějšími protičínskými protesty za posledních 20 let. Stovky demonstrantů v místním správním středisku Lhase dnes začaly zapalovat obchody a policejní automobily na protest proti čínské nadvládě v provincii. Čína uzavřela tři největší kláštery v tibetském hlavním městě. Řada buddhistických mnichů proto zahájila hladovku. Americká rozhlasová stanice Radio Free Asia (RFA) hovoří v souvislosti s nepokoji nejméně o dvou mrtvých, jiné zdroje tvrdí, že je mrtvých víc. Další desítky lidí jsou zraněny.

Čínské úřady obvinily z vyvolání nepokojů stoupence tibetského duchovního vůdce dalajlamy, který žije v exilu v Indii. Ten to ale vzápětí popřel. Ke zdrženlivému postupu při řešení situace v Lhase dnes vyzvala Čínu Evropská unie, Spojené státy i dalajlama. Ten žádal Peking, aby proti tibetským demonstrantům nepoužíval sílu, a obrátil se i na Tibeťany s prosbou, aby se zdrželi násilí.

Podle agentury Nová Čína vláda Tibetské autonomní oblasti dnes oznámila, že má dostatek důkazů, aby prokázala, že nynější „sabotáže“ v Lhase byly „zorganizovány, vymyšleny a vedeny dalajlamovou klikou“. Dalajlamův mluvčí z Indie označil taková obvinění za „naprosto nepodložená“.

Čína uzavřela tři kláštery

Čína uzavřela tři největší kláštery v tibetském hlavním městě. „Všechny tři kláštery jsou pro turisty uzavřeny,“ stojí v prohlášení organizace Mezinárodní kampaň za Tibet, sídlící ve Washingtonu. Jde o kláštery Drepung, Sera a Ganden.

Podle Washingtonem dotovaného Rádia svobodná Asie (RFA) začali nyní mniši z kláštera Sera držet hladovku. Nelíbí se jim přítomnost čínských paravojenských složek na pozemcích kláštera a věznění mnichů zatčených během demonstrací. Dva mniši z kláštera Drepung se mezitím pokusili o sebevraždu. Počet zadržených mnichů nebylo možné ověřit.

Nepokoje v ulicích Lhasy

„Všude vládne chaos. Lidé mají v rukou hole a kameny a zapalují policejní i vojenská auta,“ citovala agentura DPA svědkyni nepokojů, která si přála zůstat v anonymitě. Podle ní se museli policisté před postupujícími davy Tibeťanů stáhnout.

Demonstranti házejí kameny na členy pořádkových jednotek a útočí na čínské domy a obchody. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína se etničtí Číňané ve Lhase zabarikádovali v domech a bojí se vyjít na ulici.

Ve městě se rozmístili ozbrojení policisté, ulicemi jezdí obrněná vozidla. Na náměstí před klášterem Potála, který byl sídlem duchovního vůdce dalajlamy před jeho odchodem do exilu, stojí několik čínských tanků. Svědci událostí uvádějí, že se ve městě ozývá střelba, policie prý údajně použila i slzný plyn. Nová Čína informovala, že několik lidí muselo být hospitalizováno, přesné počty zraněných však nejsou známy.

Podle agentury Reuters se městem pohybuje 300 až 400 demonstrantů, kteří podpálili několik obchodů v centru Lhasy. „Někteří (protestující) jsou rozzuření, jiní vyděšení. Bezpečnostní složky prohledávají domy a hledají skrývající se mnichy,“ řekl jeden z obyvatel města. Na největším náměstí Lhasy podle něj také stojí několik čínských tanků.

Nepokoje následují poté, co čínské bezpečnostní složky potlačily týdenní nenásilné protesty proti čínské vládě v Tibetu. Vlna demonstrací začala v pondělí, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po kterém duchovní vůdce dalajlama musel odejít do exilu.

Několik tisíc čínských policistů v uplynulých dnech vytlačilo protestující mnichy z ulic. Policie zatkla několik desítek demonstrantů a obklíčila a uzavřela tři největší buddhistické kláštery. Podle rozhlasové stanice Radio Free Asia (RFA) mniši zahájili protestní hladovku a požadují, aby policie opustila pozemky klášterů a propustila zadržované. „Tvrdí, že nebudou jíst ani spát, dokud se jim nepodaří dosáhnout splnění svých požadavků,“ uvádí RFA.

Dva mniši jsou v kritickém stavu poté, co si ve čtvrtek podřezali žíly při pokusu o demonstrativní sebevraždu. Podle RFA by jejich příkladu mohlo následovat mnoho dalších, kteří nevidí jiné východisko ze své situace.

Proti zadržení demonstrantů protestuje i Human Rights Watch

Nesouhlas se zadržením demonstrantů vyjádřila i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). „Nenásilné demonstrace jsou chráněné mezinárodním i národním právem a měly by být povolovány, nikoli násilně rozháněny,“ uvedla mluvčí HRW Sophie Richardsonová.

Čína z organizace nepokojů v minulých dnech opakovaně obviňovala dalajlamovy příznivce. K dnešním událostem se čínské úřady zatím nevyjádřily.

Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.

V ulicích tibetské Lhasy demonstranti na protest proti čínské nadvládě zapalovali auta.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 10 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 12 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 12 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...