Přistání modulu kosmické lodi Sojuz bylo nepovedené, posádka ale přežila

Moskva/Bajkonur - Modul ruské kosmické lodi Sojuz se vrátil na Zem, přistál ale jinde než měl. Návratový modul Sojuzu se netrefil na plánované místo přistání v kazašské pustině a dopadl o 20 minut později a 420 kilometrů dál. Při průletu atmosférou se totiž vychýlil z kurzu a padal po balistické dráze. Posádka je podle prvních vyšetření v pořádku.

Z pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici se v modulu vraceli první jihokorejská kosmonautka I So-jon, americká astronautka Peggy Whitsonová a ruský letový inženýr Jurij Malenčenko. Během kolmějšího pádu byli vystaveni daleko většímu přetížení, takže gravitace v modulu až desetkrát přesáhla hodnoty běžné na Zemi. První testy ale ukazují, že je zdravotní stav posádky dobrý.

„Hlavní je, že jsou živí a zdraví. Problémy byly, ale přistáli podle záložního plánu,“ vysvětluje Anatolij Perminov, ředitel Federální vesmírné agentury. Také koordinátor NASA Christopher Scolese vyjádřil spokojenost: „Jsem rád, že je posádka v pořádku. NASA se těší na další spolupráci s ruskými partnery.“

Dnešní nepodařené přistání Sojuzu je však už několikáté v řadě. Taky loni v říjnu dopadla kapsle s prvním malajsijským kosmonautem dál, než měla. Problémy byly i v roce 2003, kdy záchranáři dokonce modul hledali několik hodin.