EK: Chceme zlepšit komunikaci o unii v audiovizuálních médiích

Brusel - Evropská komise usiluje o zlepšení komunikace o Evropské unii prostřednictvím audiovizuálních médií. Chtěla by dát větší mediální prostor otázkám, které jsou pro unii důležité, a přispět tak k větší informovanosti lidí. Projekt má na starosti eurokomisařka Margot Wallströmová.

Evropská komise navrhuje několik kroků k tomu, aby se usnadnil přístup ke kvalitním obrazovým materiálům, které by pro novináře a audiovizuální média byly zdarma. Komise chce podpořit televize, aby se zapojily do evropské audiovizuální sítě, která bude sdružovat zdroje a vysílat informace o EU. Projekt bude na unii úplně editorsky nezávislý, obsah zpráv se nebude nijak cenzurovat nebo ovlivňovat.

Zároveň plánuje komise zvýšit vlastní produkci, EK už nyní vyrábí dokumenty a videa, jež vysvětlují evropskou politiku a vztahují se ke konkrétním směrnicím a návrhům.

EK si od zavedení nových opatření slibuje, že se k občanům dostane více informací o dění v EU. Projekt by měl zajistit, aby lidé věděli, co se v Bruselu děje, aby lépe rozuměli jeho politice, i tomu, jak evropské instituce fungují.

Brusel má pocit, že v současnosti má veřejnost informací málo, pokrytí dění v EU je prý velice omezené. To vyplynulo i z průzkumu, který si nechala EK udělat, podle něj zprávy o unii a její politice tvoří pouze 10 procent zpravodajství, jež vysílají národní televize a rozhlas.