Rusko v případě konfliktu v Abcházii a Osetii vojensky zakročí

Moskva - V případě, že v Abcházii a Jižní Osetii vypukne násilný konflikt, Rusko zareaguje vojenskými prostředky. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Moskva by prý vojensky zakročila, aby při případném napadení ochránila ruské občany žijící v těchto separatistických oblastech, které úředně náleží ke Gruzii.

Podle Ruska v nejbližší době Gruzie plánuje proti Abcházii vojenskou akci. Uvedl to zvláštní představitel ruského ministerstva zahraničí pro vztahy se zeměmi Společenství nezávislých států Valerij Kenjajkin. Podle něj Gruzie mohutně zbrojí a přesunuje své vojenské jednotky do západní části země poblíž abcházské hranice.

„Děláme vše, abychom se vojenskému scénáři vyhnuli. Ale pokud vypukne válka, budeme bránit naše krajany třeba i vojenskými prostředky. Použijeme všechny prostředky, abychom je ochránili, o tom by nikdo neměl pochybovat,“ uvedl konkrétně Kenjajkin.

Rusko chce se separatistickými regiony Abcházií a Jižní Osetií navázat bližší vztahy. Prezident Vladimir Putin to oznámil ve středu. Toto prohlášení ale okamžitě Gruzie odsoudila, prý jde o porušení mezinárodních práv. Ruský postup se nezdá ani Severoatlantické alianci, ta požaduje, aby Moskva nařízení zrušila. Znepokojena je situací v Abcházii i Česká republika nebo Spojené státy.

Ruský ministr zahraničí Lavrov posléze uvedl, že nevidí v rusko-gruzínských vztazích zvláštní napjetí. Chce tak zřejmě otupit vyostřenou situaci, která, zdá se, hraje před květnovými parlamentními volbami do not gruzínskému prezidentu Michailu Saakašvilimu. To kritizuje gruzínská opozice a obviňuje Saakašviliho z nebezpečného populismu.

Abcházie a Jižní Osetie se snaží odtrhnout od Gruzie, již po rozpadu Sovětského svazu jednostranně tyto regiony vyhlásily nezávislost, dosud ji ale žádná jiná země světa neuznala.