Terorismus hrozí podle USA hlavně z Íránu a od Al-Káidy

Washington - Írán zůstává podle amerického ministerstva zahraničí hlavní teroristickou zemí světa. Černá listina států podporujích teroristická hnutí se ve výroční zprávě ministerstva za loňský rok nezměnila. Kromě Íránu stále obsahuje i Sýrii, Kubu, Severní Koreu a Súdán.

Hlavní bezprostřední teroristickou hrozbou pro USA je síť Al-Káida. V roce 2007 teroristé ve světě zabili přes 22.000 osob, což představuje nárůst o osm procent oproti roku 2006. Nyní se ale podle zprávy počet útoků snižuje.

Teherán se podle Washingtonu snaží zastrašováním posílit svůj vliv v oblasti a vypudit Spojené státy z Blízkého východu; podporuje libanonský Hizballáh a některé šíitské ozbrojené skupiny v Iráku.

Al-Káida se svými buňkami v Afghánistánu, Iráku i jinde zůstává podle dokumentu největší teroristickou hrozbou pro Spojené státy a jejich partnery, a to přes veškeré dosavadní úsilí porazit tuto síť Usámy bin Ládina. Spojené státy vyčítají pákistánské vládě, že svým smírným přístupem ke kmenovým vůdcům u afghánské hranice umožňuje Al-Káidě zde stále více působit.

Z Pákistánu pomáhá Al-Káida vzbouřencům Talibanu bojovat proti USA a jejich spojencům v sousedním Afghánistánu. V této asijské zemi se podle zprávy v období od roku 2006 do roku 2007 zvýšil počet útoků spáchaných tamními extremisty o 16 procent. V Iráku se počet útoků loni lehce snížil, bylo tu však přesto registrováno 60 procent všech obětí terorismu ve světě.