V projevu po převzetí ceny označil Uhl sudetské Němce jako „krajany“

Norimberk - Český publicista a aktivista v oblasti lidských práv a práv menšin Petr Uhl dnes obdržel nejvyšší sudetoněmecké vyznamenání - Evropskou cenu Karla IV. Na právě zahájeném sudetoněmeckém srazu v Norimberku mu ji předal mluvčí Němců vysídlených po válce z českého pohraničí Bernd Posselt. Uhl ve své děkovné řeči vybídl Čechy i Němce ke společnému vypořádání s poválečným "vyhnáním" sudetských Němců.

Petr Uhl oslovil sudetské Němce jako „krajany“ 

Uhl sklidil potlesk už v okamžiku, kdy sudetské Němce oslovil jako „krajany“ (Landsleute). Po skončení projevu předneseném v němčině jej někteří ze shromážděných poctili potleskem vstoje. Uhl prohlásil, že v české i německé společnosti stále postrádá hodnocení násilí a bezpráví, jejichž obětí se stalo německé obyvatelstvo v letech 1945-1946.

„Přátelé se mě často ptají, co přispělo k formování mého postoje, který lze stručně označit jako rozhodnou kritiku - právní, politickou, společenskou - vyhnání německého obyvatelstva z Československa,“ uvedl Uhl. Zdůraznil, že šlo o „vyhnání československými státními orgány, na němž se podílela, aktivně nebo alespoň s pasivním souhlasem, i část obyvatelstva a jeho zástupci na radnicích měst“.

Uhl řekl, že dlouhodobě udržuje kontakty se sudetskými Němci, hlavně z křesťansky zaměřené Ackermannovy obce. „Přesvědčil jsem se, že sudetští Němci nejen že jsou založeni důsledně protinacisticky, ale jsou i skutečnými demokraty,“ poznamenal. Evropského poslance a mluvčího sudetských Němců Posselta označil za svého přítele a „opravdového Evropana“.

Posselt označil Uhla jako „českého Evropana“ 

Posselt ve své slavnostní řeči k udělení Karlovy ceny prohlásil, že Uhl a císař Karel IV. mají několik společných vlastností. Oba lze podle něj označit za „české Evropany“, jejichž hodnoty vyvěrají z patriotismu, vědomí národnostní rozmanitosti a evropanství. Oba byli polygloti, s tím rozdílem, že Karel IV. nehovořil polsky, poznamenal Posselt. Uhl se celý život zasazoval o ochranu lidských práv, osobně se zabýval sudetoněmeckou otázkou a ve funkci vládního zmocněnce pro lidská práva vyhledával dialog s menšinami, zdůraznil nejvyšší představitel všech sudetských Němců.

Posselt připomněl, že už jako levicový aktivista Uhl vystupoval proti komunistické diktatuře i proti sovětské vojenské intervenci v roce 1968, později byl spoluzakladatelem Charty 77 a členem Výboru nespravedlivě stíhaných.

Uhl teprve třetím Čechem, který obdržel sudetoněmeckou cenu 

Uhl je teprve třetím Čechem, jenž Evropskou Karlovu cenu obdržel. Už koncem 50. let ji podle Posselta dostal český generál Lev Prchala, jenž však tehdy žil v exilu. Druhým oceněným Čechem byl v roce 2005 emeritní litoměřický biskup Josef Koukl. Mezi další nositele sudetoněmeckého ocenění patří například bývalý bavorský premiér Franz Josef Strauss, rakouský exkancléř Wolfgang Schüssel či bývalý belgický premiér Leo Tindemans.

Cena udělovaná každoročně na úvodním shromáždění stovek funkcionářů sudetoněmeckého hnutí je pojmenovaná po římskoněmeckém císaři a českém králi Karlu IV. Sudetští Němci považují jeho vládu za dobu zářného soužití Čechů a Němců. Nejvyšší sudetoněmecké ocenění je udělováno od roku 1958.

Sudetoněmecký sraz pod heslem „Za domovinu a lidská práva“

Každoroční sudetoněmecký sraz dnes zahájil výzvou k dialogu mezi Čechy a sudetskými Němci předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany. Vyjádřil naději, že česká vláda letos naváže se sudetskými Němci „dialog usmíření“. Letošní sudetoněmecký sraz se koná pod heslem „Za domovinu a lidská práva“. Pany shrnul požadavky sudetských Němců do několika bodů, mezi nimiž vyzdvihl právo na vlast, spravedlivé vyrovnání a dorozumění s Čechy na základě „uznání nezfalšované historické pravdy“ a nápravu bezpráví způsobeného vyhnáním.

Víkendový sudetoněmecký sraz se zatím nese navenek ve smířlivém duchu. Kritika takzvaných Benešových dekretů, které jsou dlouhodobě hlavním neuralgickým bodem ve vztahu mezi sudetskými Němci a Čechy, zazněla například v Panyho projevu jen jednou a nepřímo. Ostatní řečníci se o nich nezmínili vůbec.

Na základě několika dekretů tehdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše byla německá a maďarská menšina žijící do konce druhé světové války na území tehdejšího Československa zbavena politických práv a majetku. Dekrety tak vytvořily předpoklad pro uplatnění závěrů spojenecké Postupimské dohody, která legalizovala vysídlení příslušníků německé menšiny z poválečného Československa. Otvírání otázky právní kontinuity Benešových dekretů nebo navázání oficiálních kontaktů se sudetoněmeckými organizacemi však jsou dosud pro českou vládu tabu. Nejpozději od loňského srazu v Augsburgu však sudetští Němci vnímají z české strany údajné náznaky ochoty k dialogu.

Mezi prominentními hosty srazu je i předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Erwin Huber, z České republiky přijeli historikové Rudolf Kučera a Jan Mlynařík či bývalý senátor Zdeněk Bárta nebo bývalý mluvčí české biskupské konference a člen rady Česko-německého diskusního fóra Daniel Herman.

Bernd Posselt
Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 5 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 20 hhodinami
Načítání...