V Jeruzalémě začíná konference k 60. výročí Izraele

Jeruzalém - V Izraeli dnes začíná mezinárodní konference pořádaná prezidentem Šimonem Peresem, kterou vyvrcholí oslavy 60. výročí vzniku izraelského státu. Konference s názvem "Čelit zítřku" (Facing Tomorrow) se zúčastní například britský expremiér Tony Blair, bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger, bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov nebo český exprezident Václav Havel. V Jeruzalémě je očekáván také americký prezident George Bush.

Šedesátiny svého státu si na nejrůznějších slavnostních akcích dosud připomněly statisíce Izraelců. V kontrastu se slavnostní atmosférou v Izraeli mnozí obyvatelé palestinských území vyvěšovali černé prapory u příležitosti dne, který označují slovem „nakba“ (katastrofa), jenž vedl k vyhnání statisíců Palestinců z území, na kterých židovský stát vznikl.

Stát Izrael vyhlásil 14. května 1948 (podle židovského kalendáře 8. května) jeho první premiér David Ben Gurion v Tel Avivu. Po pouhých sedmi hodinách však nový stát napadla vojska okolních arabských zemí. Na udržení nezávislosti Izraele mělo podíl i Československo, které židovský stát uznalo už pět dní po vyhlášení nezávislosti a bleskově mu poskytlo vojenskou pomoc.

Celých šedesát let existence židovského státu provázely nepokoje a snahy o jeho rozbití. Izrael neustále čelí útokům teroristů a v poslední době i výhrůžkám íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který několikrát vyzval k "vymazání sionistické entity (Izraele) z mapy světa".