Američané spouštějí systém elektronického povolování cest do USA

New York - Spojené státy v pátek zahájí zkušební provoz elektronického systému povolování cest do USA - zvaný ESTA. Je jedním z předpokladů začlenění České republiky, Slovenska a dalších států do amerického bezvízového programu. Systém spočívá ve vyplnění internetového formuláře na stránce http://esta.cbp.dhs.gov/, což zatím bude dobrovolné. Od ledna příštího roku ho budou muset použít všichni obyvatelé zemí, které mají se Spojenými státy bezvízový styk. Pravděpodobně se to bude týkat i České republiky, pokud Washington zruší vízovou povinnost pro české občany na podzim, jak slíbil.
Odpověď po internetu by měl žadatel obdržet téměř okamžitě. Pokud povolení nedostane, bude muset požádat o klasické vízum.

Českých občanů se tedy ESTA nyní netýká. Pokud by ale Spojené státy naplnily očekávání, že pro držitele českých pasů zruší víza letos na podzim, byli by Češi zřejmě mezi prvními cizinci, kteří začnou tento systém povinně využívat. Podle diplomatických zdrojů ve Washingtonu zatím nejsou žádné známky toho, že by USA příslib zrušení víz pro občany ČR od přelomu října a listopadu odložily až na leden příštího roku.

On-line formuláře ESTA budou muset od 12. ledna 2009 vyplňovat všichni cestující z bezvízových zemí, včetně dětí všeho věku, a to vždy nejméně tři dny před odletem do USA. Povolení k cestám pak bude platit dva roky. Zatím se nepočítá s žádným poplatkem.

Internetové svolení bude nutné ke vstupu do USA na letištích a v námořních přístavech. Na hranicích s Kanadou a Mexikem budou cestující z bezvízových zemí dál vyplňovat papírové formuláře.

Odpověď po internetu by měl žadatel obdržet téměř okamžitě. Pokud povolení nedostane, bude muset požádat o americké vízum.

Formulář ESTA bude obsahovat otázky, na něž už teď odpovídají žadatelé o víza a které jsou i součástí vstupních formulářů, jež předkládají cestující z bezvízových zemí americkým imigračním úředníkům.

Spojené státy tvrdí, že nový systém pomůže zvýšit bezpečnost bezvízového programu, zejména v souvislosti s terorismem. ESTA by podle nich měl odhalit lidi, kteří se vyskytují na seznamech podezřelých osob, ještě předtím, než se vydají na cestu do USA.

Michele Cernone:

„Budeme se muset podívat, jak to funguje a co přesně to znamená.“

Kritici, zejména z Evropy, ovšem namítají, že ve skutečnosti to je plošné obnovení víz. Mluvčí pro právní a bezpečnostní otázky Evropské komise Michele Cernone uvedl, že EU prověří, zda se nové americké opatření nerovná vízům.

Nicméně stejný princip, který byl do jisté míry vzorem ESTA, už několik let praktikuje Austrálie. Běžně se o něm hovoří jako o vízech nebo o elektronických vízech.

ESTA si jako podmínku rozšíření seznamu bezvízových zemí vymínil americký Kongres. Další podmínkou je důsledná kontrola, že cizinci nepřekračují povolenou dobu pobytu. Tento systém by měl být rovněž uveden do života letos.

V následujících týdnech by Praha a Washington měly podepsat i dohody vyplývající z vízového memoranda. Tím by zřejmě měly být splněné všechny podmínky, které si USA pro zrušení víz kladou.

Na co se mimo jiné bude ptát ESTA:

● Osobní údaje
● Adresa v USA
● Podrobnosti o cestě
● Byl vám v minulosti odepřen vstup na území USA?
● Pobýval jste v USA nelegálně?
● Pracoval jste v USA na černo?
● Byl jste odsouzen za závažné trestné činy?
● Trpíte přenosnou chorobou?
● Trpíte mentální či fyzickou poruchou?
● Zneužíváte drogy?
● Účastnil jste se špionáže, teroristických aktivit či genocidy?

Internetový formulář ESTA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24