Západ hrozí Íránu dalšími sankcemi, Teherán vyzkoušel další zbraň

Teherán - Írán dnes vyzkoušel novou námořní zbraň schopnou zničit jakékoliv plavidlo v dosahu 300 kilometrů od íránských hranic. Oznámily to dnes íránské revoluční gardy. Testovaná zbraň je prý íránské výroby a má se jednat o "světový unikát" - žádná z armád po celém světě podobnou zbraň nemá. Uváděný dosah odzkoušené nové zbraně naznačuje, že by mohlo jít o nějaký typ torpéda. USA dnes v souvislosti s neústupným postojem Íránu v otázce jaderného programu varovaly Teherán před dalšími sankcemi.

Velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí zároveň znovu pohrozil, že Írán je v případě napadení schopen „snadno a na neomezenou dobu“ uzavřít Hormuzský průliv a zablokovat tak cestu ropným tankerům z Perského zálivu.

V červenci už Írán oznámil provedení testů balistických raket středního a dlouhého doletu včetně údajně nové varianty rakety Šaháb (Létavice) s údajným doletem 2012 kilometrů. Nezávislý blog http://www.armscontrolwonk.com/ ale po analýze videozáznamu testů zjistil, že testované rakety byly stejné jako verze Šaháb, kterou íránská vláda poprvé předvedla v roce 1998 a má známý dolet 1200 kilometrů.

O testech nových Šahábů informoval Teherán den po podpisu česko-americké smlouvy o výstavbě radaru protiraketové obrany na území ČR. Vysloužil si za to ostrou kritiku od západních zemí a zejména Spojených států.

Západ hrozí dalšími sankcemi, termín do úterka

Dalšími sankcemi dnes pohrozily Íránu Velká Británie a USA, pokud nepřijme novou nabídku velmocí na hospodářskou spolupráci výměnou za zastavení jaderného programu. Ve stejném duchu se vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Hlavní íránský vyjednávač Saíd Džalílí v telefonickém rozhovoru s vysokým představitelem Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou slíbil, že Teherán na nabídku odpoví v úterý.

Západ se už dlouhou dobu snaží přimět Teherán, aby ustoupil od aktivit, které podle podezření velmocí mají vést k výrobě jaderných zbraní. To ale Írán vytrvale popírá. Právě o uplynulém víkendu vypršela lhůta pro odpověď na nejnovější neformální nabídku Západu slibující Íránu dalekosáhlou hospodářskou spolupráci za alespoň dočasné zastavení některých jaderných aktivit, především procesu obohacování uranu.

Íránské rakety Šaháb-3 (Létavice) jsou schopnné zasáhnout cíle na Balkáně.
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová