Údaje o agentech sledujících Dubčeka byly zfalšované - v jejich prospěch

Bratislava - Záznamy agentů bývalé komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří sledovali mimo jiné i předního představitele Pražského jara 1968 Alexandra Dubčeka a jeho syny, byly po roce 1989 zfalšovány v jejich prospěch a následně skartovány. Dnes o tom informoval Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který svazky zrekonstruoval. Mezi osobami nasazenými na Dubčeka byli i jeho přátelé.

Lidé sledující Dubčeka patřili do okruhu 29 spolupracovníků kontrarozvědky, jejichž záznamy v registračních protokolech někdo po roce 1989 zfalšoval tak, že se z nich staly pronásledované osoby. Svazky o všech 29 lidech byly zároveň po sametové revoluci skartovány. ÚPN odhalil jejich činnost na základě studia jiných dokumentů tajné policie. Ředitel dokumentace ÚPN Ľubomír Morbacher nevyloučil, že podobných manipulací s registry bylo více, uvedených 29 případů se týká jen XII. správy SNB.

Jak ČT sdělil mluvčí ÚPN Michal Dzurianin, uvedení agenti měli za úkol držet Dubčeka v izolaci, odrazovat ho od toho, aby kritizoval režim a stýkal se s osobami vyloučenými po roce 1968 z komunistické strany, nebo ho odradit od sepsání pamětí. Jeden z nich za něj na úřadech dokonce vyřizoval majetkoprávní záležitosti, aby Dubček vůbec nepřicházel do styku s oficiálními institucemi. Se Státní bezepčností spolupracovala řada lidí, kteří se s Dubčekem setkávali nebo byli dokonce jeho přáteli.

Ze zveřejněných údajů vyplývá, že na něj byl nasazen například sochař Teodor Baník, údajný blízký Dubčekův přítel, nebo bývalý komunistický funkcionář František Barbírek. Mezi dalšími lidmi sledujícími tohoto populárního slovenského politika byl i bývalý velvyslanec Slovenska na Ukrajině a viceprezident Společnosti Alexandra Dubčeka Robert Harenčár nebo Jozef Darmo, ředitel slovenské televize v době Mečiarovy vlády, připomíná bratislavská zpravodajka ČT Olga Baková.

Dubček o pravém poslání těchto lidí podle ÚPN nevěděl, jeho syn ale tvrdí opak. Podle Dzurianina se Dubček obával spíš odposlechů, kontroly pošty nebo přímo příslušníků StB. Ti ho stále sledovali tak, aby o nich věděl, aby ho tak zastrašili a zároveň odváděli pozornost od těchto agentů. Podle některých informací jmenovaní agenti svou spolupráci nepopírají a tvrdí, že naopak záměrně odváděli pozornost StB od Dubčeka.

Dubček byl jako tehdejší první tajemník komunistické strany jednou z vůdčích postav demokratizačního procesu v bývalém Československu, který byl zastaven vpádem vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Ze strany byl později vyloučen a za normalizace pracoval jako dělník a technický úředník. Žil v ústraní a pod trvalým dohledem StB. Do vrcholné politiky se vrátil až po listopadu 1989, kdy stanul v čele federálního parlamentu. V roce 1992 zemřel ve věku nedožitých jednasedmdesáti let po autonehodě.

V Česku funkci obdobnou Ústavu paměti národa vykonává Ústav pro studium totalitních režimů. Zřízen byl k 1. srpnu loňského roku.

  • Alexander Dubček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/353/35213.jpg
  • Alexander Dubček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/347/34699.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 10 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 12 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 12 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...