Německá firma prodala callcentru osobní údaje 17 000 lidí

Berlín - Německá firma údajně obchodovala s osobními daty 17 tisíc lidí. Podle expertů jde o masivní porušení ochrany údajů, za kterým údajně stojí zájmy callcenter, které díky získaným informacím mohou lépe vytipovat své zákazníky. Případ nyní šetří místní státní zastupitelství.

Podle médií nabízela německá firma z města Viersenu informace o jméně, datu narození, adrese, čísle bankovního účtu a čísle telefonu 17 tisíc osob. Mimo jiné data prodala i jednomu callcentru ve Šlesvicku-Holštýnsku. Případ nyní vyšetřuje státní zastupitelství v Mönchengladbachu.  

Podle sdružení na ochranu spotřebitelů se v Německu množí stížnosti na telefonáty z callcenter, které nabízejí k prodeji zboží a služby. Jde o takzvané cold calls, tedy nevyžádané telefonáty, při nichž se často nabízí účast v hazardních hrách. Firmy pak údaje o svých zákaznících zakládají do seznamů, kam zapisují iniciály volaných, včetně bankovního spojení.

Díky obchodování s osobními daty tak mohou firmy oslovovat telefonicky zákazníky a přemlouvat je k uzavření smluv, či dokonce zcela nezákonně odepisovat finanční prostředky z jejich účtů.