Z nových členských zemí EU je nejčastěji žalovaným státem ČR a Polsko, nejhorší je Itálie

Brusel - Česká republika a Polsko jsou z nových členských zemí Evropské unie nejčastěji žalovanými státem u soudního dvora EU v Lucemburku. Česko od roku 2006 čelilo kvůli nesplnění některé z povinností deseti žalobám, v šesti případech bylo odsouzeno. Podle statistiky za léta 2000 až 2007 byla z členských zemí unie za nesplnění povinností nejčastěji žalována Itálie, a to ve 198 případech. Následují Řecko a Francie.

Podle výroční zprávy Soudního dvora Evropských společenství stojí za žalobami často případy, kdy ČR nestihne ve stanoveném termínu přijmout některou z evropských směrnic. Takové soudy neznamenají pro Česko větší škody, pokud jde o první rozsudek. Země pak totiž hradí pouze výlohy soudního řízení a jediným trestem je skutečnost, že příslušnou směrnici musí přijmout co nejdříve. Výlohy soudního řízení se pohybují v tisících eur.

Daleko vážnější je situace, když ve stejném případě hrozí již druhý rozsudek. Členský stát EU se pak totiž vystavuje finanční sankci, která činí nejméně 1,6 milionu eur (téměř 40 milionů korun), ale většinou je ještě vyšší, někdy i desetinásobně. Teoreticky by tak mohlo jít o téměř půl miliardy korun. Češi se takové hrozbě zatím vystavili pouze v jednom případě, a to u uznávání odborných kvalifikací, především ve zdravotnictví. Evropský soudní dvůr na začátku loňského roku Česko jako vůbec první novou členskou zemi odsoudil, že do svého právního řádu nezahrnulo směrnici, jež zjednodušuje dočasné poskytování služeb zubaři a lékaři z jiných zemí EU, kteří nejsou v ČR trvale usazeni. Nakonec se ovšem úpravu zákona podařilo schválit a Česko se tak tentokrát trestu vyhne.

Žaloby u soudního dvora EU
Žaloby u soudního dvora EU