V Chorvatsku dnes zemřel další Čech, letos už dvacátý

Záhřeb - Život dalšího českého turisty si dnes vyžádalo Chorvatsko. Při potápění zemřel u města Cavtat Jan Otýs, který byl členem potápěčské expedice Garibaldi. Je to letos již dvacátá česká oběť v této balkánské zemi. Příčiny nehody vyšetřují chorvatské úřady. Podle expedice ale nic nenasvědčuje selhání techniky ani špatné kondici či nepřipravenosti potápěče. S velkou pravděpodobností lze za příčinu považovat nenadálou zdravotní příhodu.

Expedice se pokoušela lokalizovat italský křižník Giuseppe Garibaldi, který byl potopen během první světové války. Do Chorvatska dorazila v úterý a k tragické události došlo asi 12 kilometrů od Cavtatu při vynořování potápěče z devadesátimetrové hloubky. Ani členům týmu, kteří okamžitě na místě zahájili záchrannou akci, ani lékařům, kteří zraněného přijali, se však již nepodařilo potápěče zachránit. 

/*json*/{"map":{"lat":42.6165281865,"lng":18.1628036499,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.581029,"lng":18.218871,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podvodní kameraman Otýs byl členem expedice, která našla a zkoumala vrak pancéřového křižníku Giuseppe Garibaldi. Ten objevili čeští potápěči koncem dubna po čtyřdenním pátrání v hloubce 125 metrů. Křižník v roce 1915 potopil velitel RU ponorky U4 Rudolf Singule, rodák z Brna.

Během léta zemřelo v zahraničí 125 českých turistů 

Během července a srpna zemřelo v zahraničí 125 českých turistů. V červenci evidovalo české ministerstvo zahraničí 54 úmrtí, v srpnu pak 71 smrtelných případů. Smutný primát drží již tradičně právě Chorvatsko, které je nejoblíbenější destinací Čechů. Následuje Slovensko, kde zahynulo 12 Čechů, v Německu zemřeli čtyři čeští občané a stejně tolik v Itálii.

Mezi časté příčiny úmrtí patří utonutí, infarkty, dopravní kolize, pády, nehody v horách a sebevraždy. Také v srpnu zemřeli v Chorvatsku tři čeští potápěči. Dva muže policie našla utopené v moři u letoviska Podgora, další zahynul u ostrova Pag.