Šéf thajské armády vyzval vládu k rozpuštění parlamentu, premiér to odmítl

Bangkok - Šéf thajské armády Anupong Paočinda dnes na tiskové konferenci vyzval vládu k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Zároveň nařídil protestujícím, aby se stáhli z mezinárodního letiště v Bangkoku, které od úterka okupují. Zdůraznil ale, že se nejedná o vojenský převrat, protože ten podle jeho slov "nic neřeší". Oznámila to agentura Reuters.

Thajský premiér Somčaj Vongsavat výzvu armády odmítá, prohlásil premiérův mluvčí Nattavut Sajkuar. „Premiér mnohokrát řekl, že neodstoupí ani nerozpustí parlament, protože byl demokraticky zvolen,“ řekl mluvčí. Podřídit se požadavku armády na ukončení blokády letiště nehodlá ani opozice, uvedla agentura AP s odvoláním na jednoho z opozičních vůdců.

Návrh vládě na rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb podle Paočindy vzešel z dnešní schůzky nejvyšších vládních představitelů, akademiků, ekonomů a bezpečnostních činitelů. „Nevyvíjíme na vládu nátlak,“ řekl Paočinda. „Ale vláda by měla dát veřejnosti šanci rozhodnout v nových volbách,“ dodal.

Premiér Somčaj Vongsavat má dnes naplánovánu audienci u thajského krále Pchúmipchona Adundéta. Nepředpokládá se, že by jeho vláda přijala jakékoli rozhodnutí před Vongsavatovým slyšením u krále.

Pokud Vongsavat odstoupí, „bude docela určitě válka“

Zdroje z provládních protestních skupin nicméně uvádějí, že pokud Vongsavat odstoupí, budou to považovat za vojenský převrat a okamžitě zahájí demonstrace proti armádě. „Bude docela určitě válka,“ řekl agentuře Reuters vysoký představitel Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD), který si nepřál být jmenován.

Přístupové cesty a prostory mezinárodního letiště Suvarnabhumi obsadili v úterý přívrženci opozičního neparlamentního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), které si chce vystupňováním půl roku trvajících protestů vynutit odstoupení vlády premiéra Somčaje Vongsavata.

PAD usiluje o odstoupení vlády od letošního května. Jejím terčem byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra obviněný z korupce. Suntcharavedž musel v září úřad opustit kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Armáda dosud do protestů ve větší míře nezasahovala a Paočinda opakovaně vyloučil možnost vojenského převratu v zemi. Vojenským převratem byl sesazen v roce 2006 Tchaksin Šinavatra.