Norský zákon proti prostituci trestá hlavně zákazníky

Oslo - Od letošního roku platí v Norsku přísný zákon o prostituci - koupit si sexuální službu je v zemi nelegální. Norům, které chytne policie při placení prostitutce, hrozí pokuta v přepočtu 27 tisíc korun či půlroční vězení. V případech dětské prostituce čekají provinilce až tři roky za mřížemi.

Jak ve Studiu 6 uvedla publicistka Emira Holmeyová, zákon vyvolal v Norsku rozporuplné reakce. Kritici nové regulace se obávají, že se prostituce jen přesune do ilegality, kde bude složitější ji kontrolovat. Jiní se také domnívají, že dojde k nárůstu sexuálně motivovaných zločinů.

Norské úřady tvrdí, že se v boji proti sexuální turistice a pouliční prostituci chtějí zaměřit spíše na klienty než na prostitutky samotné. Norský zákon je mnohem přísnější než podobná legislativa v sousedních skandinávských zemích. Policie získala například povolení používat odposlouchávací zařízení k získávání důkazů. Holmeyová doplnila, že zákon platí i pro Nory během jejich pobytu v zahraničí.

Video V Norsku platí přísnější zákony proti prostituci
video

V Norsku platí přísnější zákony proti prostituci

„Myslíme si, že kupování sexu je nepřijatelné, protože to napomáhá obchodování s lidmi a nucené prostituci,“ řekl náměstek norského ministra spravedlnosti Astri Aas-Hansen. Prostitutkám, jejichž počet se v centru Osla podle místních médií prý již očividně snížil, úřady nabídnou bezplatné vzdělávání a bezplatnou léčbu závislosti na alkoholu či drogách.