Mráz v Evropě zabíjí, komplikuje dopravu, ale i pobaví

Praha - Informace o mrazivém počasí stále přicházejí z celé Evropy. Další oběti na životech si vyžádala tuhá zima v severní Itálii a na Ukrajině, s mrazy se potýká i Francie a Velká Británie, kde senzačně zamrzlo moře. V Polsku mají to nejhorší zřejmě za sebou a Nizozemci se z ledové nadílky naopak radují.

Silné sněžení už 60 hodin nepřetržitě trápí severní Itálii. Silniční služba úklid nezvládá, v Miláně a okolí navíc došly zásoby posypové soli. Některé úseky dálnice mezi Parmou a Lodi musely být kvůli sněhu uzavřeny, na silnicích na severu se kamiony směly pohybovat jen krokem a za doprovodu policie. I dnes hlásí sever země výrazná zpoždění na železnici a v letecké dopravě. Sněžení bylo hlášeno dokonce z Benátek, řada škol je nadále uzavřena. Zima si v Itálii přímo či nepřímo vyžádala smrt dalších tří lidí. I v Chersonu na jihu Ukrajiny, kde teplota klesla až na minus 19 stupňů Celsia, zemřelo ve středu na podchlazení pět osob, z toho tři bezdomovci.

Ve Francii hrozí energetický kolaps, na jihu Anglie zamrzlo moře

Ve Francii se elektrárenské společnosti obávají, že pokud by ještě více přituhlo, mohlo by to způsobit zhroucení energetické sítě. Ve středu večer dosáhl odběr proudu ve Francii již třetí den po sobě rekordní hodnoty 92 400 megawatt. Tím jsou přenosové sítě na hranici svých možností.

V Británii přetrvávají už druhý týden mrazy, které dosahují až minus dvanácti stupňů. Teplotní rekordy přesto nepadají, mnohem nižší teplota byla naměřena v prosinci 1995 ve skotském Braemaru: minus 27 stupňů Celsia. V současnosti je senzací zamrznutí moře ve městě Dorset na jihu Anglie. K něčemu podobnému došlo naposledy před osmnácti lety. V prosinci Británie zažila nejchladnější začátek zimy za posledních 30 let, s teplotami kolem jednoho a půl stupně Celsia. Dlouhodobý průměr v tomto období je přitom 4,7 stupně.

V Polsku mrazy polevily, Nizozemci si zimu užívají

V Polsku naproti tomu mrazy už povolily a také sněžení se přesunulo jen na východ země. Na jihu a západě je naproti tomu slunečno. Skutečně užívat si zimu umějí Nizozemci. Královská holandská unie bruslařů na dnešek vyhlásila tři mimořádné nesoutěžní bruslařské závody na zamrzlých vodních kanálech. Led je tu díky dlouhodobým mrazům dostatečně silný a bruslit se dá bezpečně. Mnoho lidí si proto na dnešek vzalo dovolenou, aby si tuto událost mohli užít. Ministerstvo zahraničí dokonce za tímto účelem dalo svým zaměstnancům oficiální volno, ministerstvo školství ale vydalo prohlášení, že mimořádné prázdniny by přicházely v úvahu jen tehdy, pokud by mrazy ohrožovaly bezpečnost škol. V Holandsku má bruslení tradici už od 14. století.