Chceme žít v míru, zbavíme poloostrov jaderných zbraní, řekl dnes Kim Čong-il

Pchjongjang - Kim Čong-il dnes prohlásil, že si Severní Korea přeje žít v míru se všemi stranami a že je odhodlána zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní. Podle agentury Reuters to severokorejský vůdce řekl při setkání s čínským emisarem Wang Ťia-žuejem, který je momentálně na návštěvě v Pchjongjangu.

„Severokorejská strana se zaváže k denuklearizaci Korejského poloostrova a doufá v mírové soužití s ostatními zúčastněnými stranami,“ uvedl dnes Kim Čong-il. Wang je zřejmě první zahraniční návštěvou, kterou Kim přijal od loňského srpna, kdy ho měla údajně postihnout mozková mrtvice.

Severokorejská média v poslední době vydávala zprávy a reportáže o Kimových inspekčních cestách, nebylo však prokazatelné, zda se jedná o aktuální záběry. Dnešní setkání však ukazuje, že severokorejský vůdce se již po své údajné zotavil a je způsobilý vést svou zemi a rozhodovat o jaderném programu KLDR.

V souvislosti s Kimovou údajnou mrtvicí se také spekulovalo o jeho možném nástupci. V lednu se objevily informace jihokorejských médií, že Kim zvolil za svého následovníka nejmladšího syna Kim Čong-wua.